Bir sevda hikayesi; Müdür beyin Yeşil Kürkü - Basciftlik.net
20 Ocak 2019 Pazar 12:47
Bir sevda hikayesi; Müdür beyin Yeşil Kürkü
Tarih : 2013.05.11  01:52:27
Yöremizde söylenen, dinlenen türkülerinden biridir;"Müdür beyin yeşil kürkü " türküsü. Bugün sizlere yıllarca zurnasıyla yöremizin türkülerini söyleyen, birçok türkünün günümüze ulaşmasında emeği unutulmaz, Reşadiye'nin Büşürüm beldesinden zurnacı Çakır ustanın hayatından bir kare olan bu türkünün hikayesini paylaşıyoruz...

Reşadiye'nin Bereketli Kasabası 1940’lı yıllarda bir nahiyedir. Ramazan ayı gelir, Ramazan davulu çalacak bir mehter aranır. Nahiyenin Amasya’lı Nahiye Müdürü, Büşürüm Köyünden Çakır Usta’yı Ramazan davulu çalmak üzere Bereketli’ye getirir.

Çakır Usta, o yıllarda oldukça gençtir. Zurnasından çıkan uzun havalar ve oyun havaları birbirini izler. Bu havalar gençleri sevdalandırır; yaşlıları efkarlandırır. Çakır Usta bu havaları çaladursun, bir genç kızın Çakır Usta’ya sevdalandığı söylentileri yayılmaya başlar. Bundan Çakır Usta’nın da haberi olduğu kabul edilir. Köyde başlayan bu söylentileri dindirmek için Nahiye Müdürü Çakır Usta’yı çağırtır ve köyüne gitmesini söyler. Bu olay üzerine Çakır Usta, günümüze kadar söylenegelen aşağıdaki türküyü yakar.

Müdürün uzun kürkü

Yeni çıktı bu türkü

Ne kızıyon kör müdür

Söylenecek bu türkü

 

Yanma da güzelim yanıyom ben

Mendil salla geliyom ben

Bir güzelin uğruna

Verem oldum, ölüyom ben

 

Aşma kırandan aşma

Yar seni tanıyorum

Her kırandan aşanı

Ben seni sanıyorum

 

Yanma da güzelim yanıyom ben

Mendil salla geliyom ben

Bir güzelin uğruna

Verem oldum, ölüyom ben

 

Müdür beyin bacası

Şima ile kaynama

Gel git Çakırım gel git

Çamurları boylama

 

Yanma da güzelim yanıyom ben

Mendil salla geliyom ben

Bir güzelin uğruna

Verem oldum, ölüyom ben

 

Amasyalı evrileceksin

Evrilip çevrileceksin

Şişman karınlı müdür

Kökünden devrileceksin

 

Yanma da güzelim yanıyom ben

Mendil salla geliyom ben

Bir güzelin uğruna

Verem oldum, ölüyom ben

 

Şu Çakırın zurnası

Zuhurlukta ötüyor

Şişman karınlı müdür

Yeni kanun tutuyor

 

Yanma da güzelim yanıyom ben

Mendil salla geliyom ben

Bir güzelin uğruna

Verem oldum, ölüyom ben

 

Çakır zurnaya vurdu

İmamlar geri durdu

Şişman karınlı müdür

Fitire sana kaldı

 

Yanma da güzelim yanıyom ben

Mendil salla geliyom ben

Bir güzelin uğruna

Verem oldum, ölüyom ben


Kaynak: www.gulkonak.com


Müdürün Uzun Kürkü (Müdür Beyin Yeşil Kürkü) Türküsü


Banka Müdürü;

Eskiden, çok eskiden, Ziraat Bankası dağ köylerine para dağıtmaya gidermiş. Belki de, müdürler o yolların ve köylerin vurgunu olduğundan.

Zurnacı Hidayet Usta’dan söz açılınca Cemalettin Abi anlattıydı, “Niksar’da bir de Çakır Usta vardı” diyerek.

Çakır Usta, Reşadiye’nin dağ köyü Büşürüm’den. Zurnayı havaya dikip, yalnızca yanaklarını değil boynunun iki yanındaki damarları da şişirerek üfleyişiyle meşhur. Ziraat Bankası müdürü Büşürüm’e gitmiş para dağıtmaya, 60’larda falan. Köylünün konukseverliği malum; geç vakte kadar yenilip içilmiş. Parayı ertesi gün dağıtmak üzere yatmış müdür. Sabah erkenden kalkan köylüler para bekler ama, akşamdan kalan müdürü uyandırmak ne mümkün!

“Bana bırakın” demiş Çakır Usta. Sonra müdürün yattığı odaya dayanıp, zurnayı havaya dikmiş. Bir de mani patlatmış peşinden: 

“Çakır’ın da zurnası zuhurlukta (sabah erken) ötüyor.

 Şiş karınlı koca müdür öğlenece yatıyor.

 Müdür yerde yatasın, altına taş döşesin

 Kırk yıl ısıtma tutsun, yedi yıl kan işesin.”


L. Doğan Tılıç - www.birgun.net

  

Neyine Lazım Ceniğin  Namazı

Çakır Usta, Ordu'nun köylerinden birine çalgıcı olarak  gider. Adet gereği, düğüne gelenler davul-zurnayla karşılanır ve  bahşiş verilmesi de adettir.  Temel Ağa diye zengin birisi vardır. Çakır Usta Temel Ağa'yı  karşılayıp, onun bahşişini almakta sabırsızlanır. O sırada  öğle ezanı okunur. Çakır ustayı orada bulunan halk, namaz kılmak için camiye götürür. Çakır Usta namazdayken Temel Ağa  düğüne gelir. Çakır Usta namazı bitirir  bitirmez hemen  dışarı çıkar; fakat, ne yazık ki Temel Ağa düğüne gelmiştir. Namaza gittiği için bahşişten olan Çakır Usta: "Neyine  lazım, ceniğin namazı, karşıla Temel Ağa'yı al bahşişini,"  der.

www.edebiyatogretmeni.net

 

Zurnanın Hatırı

Çakır Usta, hanımıyla birlikte Aybastı'nın yaylalarından birine gitmektedir.  Yolda giderlerken Çakır Usta kendini öyle metheder ki; hanımı kocasının çevrede çok tanındığını, yaylaya varır varmaz kendilerine büyük bir rağbet göstereceklerini sanır. Nihayet yaylaya varırlar. Çakır Usta bazı tanıdıklarını görür, selamlaşırlar. Fakat kendi anlattığı kadar kimse rağbet göstermez. Bu ilgisizlik karşısında üzülen Çakır Usta, koltuğunun altından zurnasını çıkarır ve  "Bilemedim yaylanızın yolunu" türküsünün havasını çalmaya başlar. Bunu duyan halk birer birer dışarı çıkar. Çakır Usta'nın etrafında toplanırlar. Çakır Usta'ya büyük bir rağbet gösterirler. Evlerine götürmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Bu olay karşısında şaşkına dönen Çakır Usta'nın hanımı : "Bey, bey bu senin hatırın değil zurnanın deliğinin hatırı."der.

www.edebiyatogretmeni.net

  

Teşekkür;

Yöremize ait türkülerin günümüze ulaşmasında katkı sağlayan, Abum abum türküsü kaynak kişisi, Müdürün yeşil kürkü türküsünün sahibi 1993 yılında kaybettiğimiz hemşehrimiz  Zurnacı Çakır ustayı Rahmetle anıyoruz... 

Başçiftlik.net 


15966 kez okundu
Diğer Edeb-i Başçiftlik Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 280 Dün Gelen: 667 Toplam Ziyaretçi: 1737102
Copyright  2019 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri