Bir Efsane; Başçiftlik Spor - Basciftlik.net
16 Aralık 2018 Pazar 23:39
Bir Efsane; Başçiftlik Spor
Tarih : 2013.06.06  21:03:54
Şehir ve insan bölümünde sizlere, seksenlerde lise çağındaki bir grup gencin heyecanıyla kurulan Başçiftlik Spor Futbol takımının kuruluş hikayesini kuruluşunda emek sarf eden büyüklerimizin affına sığınarak paylaşıyoruz...

Seksenli yılların başlarıydı, 1970'li yılların başından itibaren bir sol-sağ çatışması ve bu çatışmanın yarattığı terör başta üniversiteler olmak üzere tüm Türkiye'yi pençesine almıştı. Sağ-sol çatışmalarıyla ülke darbe ortamına giderken Niksar’a bağlı Başçiftlik Kasabasında lise çağındaki bir grup genç kendi imkânlarıyla otobüs tutuyor, çevre köy ve kasabalarla futbol ligi oluşturup maçlar yapıyor,  bugün Başçiftlik Belediye Spor olarak faaliyetlerini sürdüren Futbol takımının temellerini atıyordu.

Lise çağındaki bir grup gencin gayretiyle kurulan futbol takımı; 1984 Martta yapılan Belediye seçimleriyle Başçiftlik Belediye Başkanlığına 2. kez seçilen İhsan ŞEN ’in de desteği ile 1986 Haziran da Başçiftlik Spor kulübü adıyla resmileşiyor, Başçiftlik Spor Kulübü Başkanlığına Belediye Başkanı İhsan ŞEN, üyeliklere dönemin belediye encümeni seçiliyordu.

O günlerde Başçiftlik Spor futbol takımında oynayan Ali Rıza ÖZDEMİR; “Biz lise çağındaydık, bereketli, hatipli maçlar yapıyorduk. 1986 ramazan ayıydı, artık Başçiftlik Spor kulübünü resmileştirmek istiyorduk. Belediye Başkanı İhsan ŞEN ’le görüştük, desteğini istedik, sağ olsun yardımcı oldu. Kulübün tüzüğü yazıyoruz, Başçiftlik de iki adet daktilo var biri Belediyede biri Okul da belediyedeki daktiloyla Niksar spor tüzüğünden yola çıkarak Başçiftlik Spor Kulübünün tüzüğünü yazdık.”

Kurulan takımın teknik direktörü aynı zamanda kaptanı Tahsin DEMİR o günlere dair Facebookta paylaşılan bir resim karesi için yaptığı yorum şöyle diyordu; “Başçiftlik Spor Futbol Takımı'nın takım olma yönünde attığı ilk adımlardan bir kare. "forma yok, saha yok, top belki, oyuncular çocuk" o günlerde her şey daha güzeldi.”

Eğitim için Başçiftlik dışında bulunan gençlerinde yazları takıma katılmasıyla Başçiftlik Spor güçleniyordu. Başçiftlik Spor’un Karacaören maçı sonrası 1984 halı festivalinde çekilen fotoğrafla hatırladığımız takım kadrosunda;Tahsin DEMİR (takım kaptanı ve antronörü), İdris BAYRAM, Kadir ÖZDEMİR, Abdullah YILDIZ, Kazım KILIÇ, Ali Rıza ÖZDEMİR, Ertan KILINÇ, Şahman AÇIKEL, Mustafa KEPENEK, Yusuf ÇAKMAK, Tuğrul GÖKÇE, Ayhan BAYRAM, Menderes KAYA, Kemal KARAKAYA, Tamer ŞEN, Arif AYMAK yer almakta idi.

Ekonomik kaygılar ve eğitim sebebiyle verilen göçler Başçiftlik Sporu da etkiledi, kadro gittikçe daraldı. Bugün Başçiftlik Spor, Başçiftlik Belediye Spor olarak Mehmet YÜCE başkanlığında amatör ligte mücadele ediyor…

Başçiftlik Spor futbol takımını kuran, takım kadrosu oluşturan oyuncular şimdi ne yapıyor;

Tahsin DEMİR : Öğretmen, Tokat’ta yaşıyor.

İdris BAYRAM : Emekli, İzmit'te yaşıyor.

Kadir ÖZDEMİR : Tokat Turhal'da yaşıyor.

Tuğrul GÖKÇE : Doktor, Samsun’da yaşıyor.

Ayhan BAYRAM : Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde Müdür, Ankara’da yaşıyor.

Yunus KILINÇ : Memur,Tokat'ta yaşıyor.

Kazım KILIÇ : Kırklareli’nde yaşıyor.

Menderes KAYA : Niksar Halk Eğitim Müdürlüğü’nde Müdür, Tokat Niksar’da yaşıyor.

Ali Rıza ÖZDEMİR : Kiptaş Site Yönetiminde, İstanbul’da yaşıyor.

Kemal KARAKAYA : Emekli, Başçiftlik’te yaşıyor.

Ertan KILINÇ : Tokat’ta yaşıyor.

Tamer ŞEN : İstanbul’da yaşıyor.

Şahman AÇIKEL : Niksar Dr. İsmet SAKARYA İlkokulu’nda Müdür, Tokat Niksar’da yaşıyor.

Arif AYMAK : Tokat Başçiftlik’te yaşıyor.

Mustafa KEPENEK : Emekli Öğretmen.

Aydoğan AYDIN : Tuğgeneral, Ankara’da yaşıyor.

Yusuf ÇAKMAK : İhlas Holding'de çalışıyor, İstanbul’da yaşıyor.

Abdullah YILDIZ : Samsun’da yaşıyor.Teşekkür;

Başçiftlik Spor Futbol Takımıyla ilgili haberimizde bize yön veren değerli büyüklerimiz Ali Rıza ÖZDEMİR ve Menderes KAYA ‘ya destek ve paylaşımları için teşekkürü borç biliriz...

Başçiftlik.net 


3068 kez okundu
snoponeth / Tarih : 2013.10.21  09:48:03
yaplan her iş,her bılgılendırme bır emektır,bır hızmettır..yalnız bır araştırma ve tarıhce yazılıp bılgılendırme anlamı taşıyacaksa eger,eksıksız ve tamamlayıcı olmalıdır.bu zorunluluktur.kısaca bu bılgıler eksk ve yetersızdır.ben de oynadım o takımla bırlıkte,bende gelıp ter doktum,bende emek verdım,ustelık ordak dostlardan daha kucukken,daha ımkansızlıklara rağmen bır durumdayken..oynadımda..surenın onemı yok,yuregın hang doğrultuda çarpmasıdır esas olan..resımlerımde var o doneme aıt..
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 420 Dün Gelen: 442 Toplam Ziyaretçi: 1720132
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri