Başçiftlik ’deki okulların kuruluş hikayeleri... - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:31
Başçiftlik ’deki okulların kuruluş hikayeleri...
Tarih : 2013.06.11  13:17:26
Bugün bünyesinde yetiştirdiği binlerce insanla Başçiftlik 'in ve yöremizin kalkınmasına yön veren Başçiftlik İlkokulu, Başçiftlik Ortaokulu ve Başçiftlik Lisesinin kuruluş hikayesini bu kurumların temelinde harcı olan değerli büyüklerimizin affına sığınarak paylaşıyoruz...
Başçiftlik 'e komşu Rum köyü Asarcık'ta yaşayan köylüler, Yunanistan ile yapılan nüfus mübadelesi sonucunda köyü boşaltır, sonra gelenlerde yerleşim yerini uzak bulur ve buraya yerleşmez. Köy yapıtları ve muazzam bir kilisesi ayaktadır. Asarcık kilisesi yıkılarak ağaçları, bağlantı direkleri ve yapı taşları Başçiftlik köylüsünün katkısıyla Başçiftlik 'e taşınır, 1 Kasım 1928 tarihinden itibaren yıllarca insanımıza hizmet eden Başçiftlik İlkokulu binasının yapım malzemesi olarak kullanılır.

İlkokuldan mezun olanlar önceleri, Akpınar öğretmen okulu 'na daha sonra Yıldızeli Öğretmen okuluna gönderilmiş ve Başçiftlik, öğretmen yetiştiren bir köy ve kasaba haline gelişmiştir.

1967-1968 döneminde eğitim-öğretime başlayan Başçiftlik Ortaokulu 'nun açılış hikayesini "Başçiftlik bir anlamda siyasi düşüncesi açısından da örnektir." diyen dönemin şahidi değerli büyüğümüz Mustafa GÜLER öğretmeniz şöyle anlatıyor; "O zamanların Başbakanı Süleyman DEMİREL, Almus barajı 'nı açacak. Bizde duyumları almışız, köyün ilerin gelenleri, biz öğretmenlerle bir araya geldik. Süleyman DEMİREL'i karşılanacak ve o karşılamada bizde olacağız. Ama Başçiftlik için bir isteğimiz olmalı. Söyleyin bakalım biz köyümüz için hangi istekte bulunalım? Sorusunu sorduğumuzda, yolumuz yok, elektrik yok, evlere temiz içme suyumuz yok... gibi konular ortaya atılarak tartışma hayli de uzayıp gitti. Önümde daktilo ve hazır kağıt vardı. Konuşmalar uzayıp gidiyordu. Durun istekleriniz çok isabetli ve kolay olanı. Gelin biz bir ortaokul isteyelim dememi çok olumlu buldukları için olacak ki "evet" dediler. Ben dilekçi yazdım ve ek olarak Karacaören, Hatipli ve Elmacık, Alan ve Hanyeri ile Sarıağıl köylerini bir krokiye ekleyip şart olan yüz öğrencilik mezunu tamamlarız diye belirttik... Radyodan takip ediyoruz, baraj açılmıştır ve Demirel Niksar 'a uğrayacaktır... Arabamız İsa ŞEN ve ben, ihtiyar heyeti ve köy halkıyla doludur... Çevreden Demirel için kurban kesilir, arabası ikide bir durdurulur. Bizde zarfımızı Demirel 'in eline tutuşturduk. Ortaokul istiyoruz dedik... Niksar 'daki karşılama çok heyecanlıdır. Bizlerde alkışladık ve Ortaokul emrimiz çıktı... Bu hamle kızların okumasını sağladı..."

Ortaokuldan mezun olan öğrenci sayısının artışı, kasaba halkının okumaya karşı gösterdikleri aşırı ilgiden dolayı 1980–1981 yılında Eğitim idarecisi, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu üyeliği görevini de yürüten Ömer AÇIKEL destekleriyle Başçiftlik İlkokulu ve Ortaokulu binasında lise kısmı açılmış ve ismi Niksar-Başçiftlik lisesi olmuştur.

Başçiftlik 1991 yılında İlçe olduktan sonra aynı yıl okulun ismi Başçiftlik Lisesi olarak değiştirilmiştir. Daha sonra ilçemiz nüfusuna kayıtlı ve aynı zamanda okulun mezunlarından olan Murat KILINÇ ’ın Olağanüstü Hal Bölgesinde Şehit olması sebebiyle, şehidimizin ismi okulumuza verilerek Ekim 1994 tarihinden itibaren okulumuzun adı Başçiftlik Şehit Murat Kılınç Lisesi olmuştur.2548 kez okundu
arifegms / Tarih : 2014.01.18  23:32:37
merhaba ben eskiden basciftlikte halı dokumuştum ismail yavuzun evınde dokumuştum ona ulaşmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz saygılar...
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 27 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720191
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri