Bir Başçiftlik Hikayesi; Kuduz Vakası - Basciftlik.net
20 Ocak 2019 Pazar 12:40
Bir Başçiftlik Hikayesi; Kuduz Vakası
Tarih : 2013.07.17  23:01:39
Şehir ve İnsan bölümünde yöremizde anlatılagelen yaşanmış ve unutulmamış hikayelerden birini, 1957 yılında vuku bulan Kuduz vakasını paylaşıyoruz...
 Başçiftlikli baharın ektiği patatesi gözün söker. Bir kısmını tohumluk ayırır. Bir kısımını kışlık yiyeceği için bekletir. Eğer geriye kalmışsa onu da toprağa kuyular. Bahara doğru onu çıkartıp satacak ve ailenin ihtiyaçlarını o parayla karşılamaya çalışacaktır.
 
 "Yıl 1957, aylardan şubattır. Henüz kış Başçiftlik'i terk etmemiştir. Niksar ovası 'nda da baharın ilk belirtileri görülmeye başlanmıştır. Sabahın ayazında patates çuvalları atlara yüklenmiş, yola çıkılmıştır. Erken çıkan daha Atyolu 'na varmadan Cafartamı ormanından inen bir kurt yolculara saldırmış, insan, at önüne ne geldiyse ısırmıştır. Tam 13 kişi, bir o kadar da at kurdun saldırısına uğramıştır. Yolculardan bazıları geri dönerek olayı köy halkına haber vermiştir. Yaralananlar atlarla Niksar 'a yetiştirilmiştir.
 O zamanlar kuduz aşısı her yerde bulunamadığı için hastalar Tokat 'a gönderilmiştir.  Burada hastalar hastaneye yatırılarak aşılara başlanmıştır. Hastaların iyi olmalarını beklenirken önce Ali ÇAKIRTAŞ (İda 'nın oğlu) sonra şamil oğlu Halil GÖKÇE ölmüştür. Doktorlar tarafından, Nuri KAYMAK (Şevki Memed 'in oğlu) hastalanınca iğne ile etkisiz hale hale getirilerek ölmesinin beklenmesine karar verilmiştir. Bu arada hastalardan biri olan Süleyman GÜLER 'in babası Abdullah GÜLER (Kara apul) zorla hastaneye girer. Doktorların tehdit edip kalan hastaların Ankara 'ya naklini sağlar. Ankara 'ya nakledilen hastalar iyileşip sağ salim geri dönerler. Ama olan olmuş, ölen ölmüştür; herkes yaşantısına devam etmiştir.
 Tokat 'taki kuduz aşılarının bayat olması fidan gibi üç gencin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. O günkü kuduz kurt gençlerin başlarından yaralamıştır. Daha askerden yeni gelmiş 20 günlük evli Ali ÇAKIRTAŞ, 18 yaşındaki Halil GÖKÇE ve 18 yaşındaki Nuri KAYMAK 'ın azraili kuduz kurt olmuştur. "
 
 O günden sonra bu olay günümüze kadar halk arasında anlatıla gelmiştir.


Ergün VEREN
Kümbet Dergisi 20. Sayı

  Kaynak     www.tosayad.org  

2876 kez okundu
Diğer Edeb-i Başçiftlik Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 266 Dün Gelen: 667 Toplam Ziyaretçi: 1737088
Copyright  2019 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri