Mavi hava, temiz doğa, yeşil Başçiftlik - Basciftlik.net
16 Aralık 2018 Pazar 23:49
Mavi hava, temiz doğa, yeşil Başçiftlik
Tarih : 2013.08.29  12:37:25
Sitemizin kurucusu, sahibi Ahmet KAYHAN'ın tatil için gittiği yöremize dair izlenimleri paylaştığı ilk köşe yazısı sizlerle...

            Çok değerli Başçiftlik dostları; Sizler memleketimizin ne kadar kıymetli olduğunu, her yıl şehir hayatından bir nebze kurtulmak maksadıyla yeşili yeşil mi yeşil, havası serin mi serin suyu soğuk mu soğuk,  bu hasret kokan memlekete gelerek verdiğiniz kıymeti göstermektesiniz.

            İlçemiz sınırlarında Piknik alanı olarak kullanılan yerlerin temiz ya da kirli olması kullananların sebep olduğu bir durumdur. Özen göstermemişlerse kirletmişlerdir. Piknik yapılacak yerlerin özellikleri -istisnalar hariç- genelde ağaçlık, yeşillik ve kolay ulaşılabilir alanlardır. Bu alanları ilk bulundukları gibi bulamayız, her zaman az ve ya çok kirleterek terk ederler.

            Başçiftlik sevdalısı biri olarak baktığımda, Başçiftlik halkının ve misafirlerinin piknik yapacakları çok sayıda alan mevcuttur. Piknik yapmak isteyenler buraları kullanmaktadırlar. Bununla kalmayıp bu kişiler evlerine dönerlerken geriye pek çok kalıntı bırakmaktadırlar. Etrafa yayılan çöpler bu yeşil alanları sevimsiz hale getirdiği gibi insanları rahatsız eden görüntüye ve kokulara sebep olmaktadır. Piknik alanları, belediye temizlik görevlileri tarafından değil, alanları kullanan insanlar tarafından temizlenmelidir. Belediyeye ise o alanlara yeteri kadar çöp kovası temini görevlidir.

            Şehir merkezine uzak alanlar daha yoğun kirletilmektedir ve oraları temizleyecek kimsecikler de yoktur. En azından şehirde utanma duygusu kirletme miktarını azaltmaktadır ama uzak piknik alanları ise tam bir felaket yaşamaktadır. Derelerin kenarları, ağaçların dipleri ve çimenlikler, plastik ve kâğıt atıklarla, yiyecek artıkları, mangal kömürü ve külleri, hatta bebek bezleri ile kirletilmiş durumda. Bunun en karakteristik örneği ise Çelloluğu civarındaki ormanlar ve derelerdir. Piknik yapılacak en yakın yerlerden biri olan bu bölgede kirlenmemiş bir ağaç dibi bulmanız nerede ise imkânsızdır.

            Başka bir mevzu ise ilçe etrafında bulunan tüm çeşmelerin, kirden pislikten yüzüne bakılacak hali kalmaması, o kadar şahne suyu bulunan çeşmelerin mermer sütunları küf, mantar, yosun kaplamış durumda, bu kadar zor mu bunları temizlemek, çeşmenin birisini 5 dakikada sadece yarısını tertemiz ettim. Gerisini özellikle bıraktım bir yetkili görsün temizlene bileceğini fark etsin diye, Buradan Sayın Kaymakamımıza ve Belediye Başkanına sesleniyorum lütfen bu hususa biraz önem veriniz.

            Olumsuz örneklerin sayısı oldukça fazladır. Bunlar; Üçoluk Göletini etrafı, Yeni yayla kuzu göbeği, Muttalip Çeşmesi, Koca pınar mevkii tamamı, Çelloluğu bölgesinin tamamı ve daha sayamadığım birçok bölge aynı durumda bulunmaktadır. Ulaşımı güç olan piknik alanlarının temiz kalması oldukça ironik bir durum. Aksi olsa burası da çok kısa sürede diğer alanların akıbetine uğrayacaktı. En son yorgacaya’e gittiğimde, birlikte gittiğimiz arkadaş ve ailesi ile piknik yapacak uygun bir yer bulamadık. Çünkü piknik alanı çok doluydu. Geri dönüp uygun bir alan bulup orada piknik yapmak istedik. Dumansız ve etrafı kirletmeyen bir piknik yaparken aynı zamanda çevreyi gezdik. Ne yazık ki el değmemiş gibi görünen o yüksek ve sarp kayalıkların üzerinde bile çöplere rastladım. Bir yerin ulaşılabilir olması oraların kirlenmesine sebep oluyor. Tüm bunlardan herkes kendine bir hisse çıkarır mı, ders alır mı, ya da farkındalık yaşar mı bilemem. Ama, piknik alanları, bu bölgede yaşayanların kusursuz bir aynası. Aynaya şöyle bir bakınca çok çirkin görünüyoruz. Tertemiz bir yerde piknik yapmak için her seferinde daha da uzaklara gitmemiz gerekiyor. Daha uzağa gitmek için daha fazla petrol kullanıyoruz. Piknik alanlarını kirleten insanlar kim diye soruyorsanız; onlar çocuk oyun alanlarında, kalabalık yerlerde duyarsızca sigara içip etrafa izmarit atanlar, parklarda yerlere kabuklu yemiş çöpü yığınları yapanlar, arabasının camından her türlü ambalajı ve yiyecek artığını atanlar, yere fütursuzca tükürenler, Onlar dostlarımız, arkadaşlarımız, tanıdıklarımız ve bazen de kendimiz. Onlarla konuştuğunuzda makul ve tutarlı insanlar ama yine de bunları yapmaktan geri durmuyorlar.

Umarız bizler emanet olarak bırakılan güzel Başçiftlik’i, yine temiz olarak gelecek nesillere bırakılacak bir toplum oluruz.


Ahmet KAYHAN / Başçiftlik.net Kurucusu, Sahibi

Esenyurt, İSTANBUL


 

Ahmet KAYHAN'ın diğer köşe yazıları


 

 

 


2044 kez okundu
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 442 Dün Gelen: 442 Toplam Ziyaretçi: 1720154
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri