Yeşil Niksar Gazetesinden Namık BİLGİN Başçiftlik'i yazdı - Basciftlik.net
20 Ocak 2019 Pazar 12:35
Yeşil Niksar Gazetesinden Namık BİLGİN Başçiftlik'i yazdı
Tarih : 2013.09.20  14:23:22
Niksar'ın güçlü yerel gazetelerinden Yeşil Niksar gazetesinden Namık BİLGİN'in Başçiftlik'e dair izlenimlerini kaleme aldığı yazısı sizlerle...

Ben yaklaşık kırk yıldır Başçiftlik'e gider orada bulunan akrabalarımla, dostlarımla ve büyüklerimle biraya gelerek hasret gideririm.

Her gidişimde Başçiftliğin ilk belediye başkanı rahmetli İhsan Şen’e dua eder onu rahmetle anarım. Onun halen Başçftlikte izleri bulunmaktadır. Tabi onunla birlikte Cemal Bayram ve Yüksel Bayram’ıda rahmetle anmadan geçemeyeceğim.

Başçiftlik’te yakınlarım olduğu için imkânım oldukça ve fırsat buldukça gider orada bulunan dostlarımla hasret gideririm.

Başçiftlik yazın üç ay çok hareketli olur. Nüfus bir anda yedi-sekiz bine ulaştığı söylenir. Kışın ise tam bir emekli şehridir.

Bayramın ikinci günü bazı dostlarımı ve akrabalarımı ziyaret etmek amacıyla yine Başçiftliğe gitme imkanım oldu. Başçiftliğin o meşhur meydanı yine dolu. Herkes meydanda. Kimi gezerken kimini de kahve ve işyerlerinin önlerinde dostlarıyla hasret gideriyor buldum. Bizde meydan da bulunan Şah İsmail’in kahvesinin önünde oturup çaylarımızı yudumlarken dostlarımız ve büyüklerimizle hasret giderip sohbete koyulduk.

Sohbet’e öyle dalmışız ki vaktin nasıl geçtiğini bile anlayamadık.

Sohbet sırasında gözüm bir ara afişlere takıldı. Sordum belediye tarafından Kültür ve sanat festivali yapılacak dendi.

Tabi ki birlik ve beraberlik mesajı vermek, insanları kaynaştırmak ve şehri tanıtmak için güzel bir icraat olduğunu söyledim.

Ben yıllar öncesinde Başçiftlik te halıcılığın çok yaygın olduğu yıllarda yapılan festivallere gittim. Festivallere ünlü sanatçılar getirilip orada Başçiftlik ürünleri ve kültürü tanıtılırdı.  Tüm Başçiftlikliler görev alarak ses getiren bir etkinlik olurdu. Ogün Başçiftliğin tanıtacak halısı kilimi ve patatesi vardı bugün ise o değerlerini kaybetmiş göç veren tam bir emekli şehri olmuş bir şehir var. Mevcut bazı değerler yerel yönetim tarafında korunduğunu da  hiç kimse söyleyemez.

Başçiftliğe her gidişimde Koca Pınar’da durur gürül gürül akan sudan kanarak içerdim. Son gidişimde ise o meşhur Koca Pınar’ın önünde durup su içmek istedim ama olmadı. Çün ki Koca Pınar bugün harabe halinde önü pislikler içinde insanın orada durup su içmek gelmedi.

25 Ağustos 2013 tarinde benim üzerinde güzel anıları olan Başçiftliğin önemli mesire yeri olan Çello’ya aile fertlerimle gittim. Hep tadı damağımda olan Çello’nun çeşmesinden akan buz gibi sudan içmek orada kısada olsa dinlenmekti.

Çello’ya gittiğimde Niksar’dan kalabalık bir aile grubu ile yine Başçiftlik ten tanıdık simalarla karşılaştım.

Onlarla ayak üstü biraz sohbet ederek kendimi zorlayıp çeşmeden kana kana su içtim.  Ama oradakiler görünen manzaradan pek memnun olmadıklarını dile getirdiler. Çöp kovası ağzına kadar dolmuş her taraf çöplük bir vaziyette Başçiftlik ve Niksarlıların uğrak yeri olan Cello kaderine terk edilmişti. Çok üzüldüm.

Ya Çelloya giderken yolun kenarındaki çöp yığınına ne demeli. Oda işin diğer bir acı tarafı.

Gördüğüm manzara Çello ve Koca Pınar’dan farkılı değildi hatta daha kötüydü. Çöpler dökülmüş. Dereye aşşağı sanki birileri tarafından itilmiş ve çöplükten dumanlar çıkıyor, mallar orada birşeyler yemeğe çalışıyorlardı.

Bu çöplüğün hen yol kenarında oluşu ile buranın ayağının Niksar2a gelen suyun üstünde oluşu Niksar’a gelen su için tehlike arzetmektedir.

Edindiğim bilgiye göre çöplükle ilgili olarak birkaç kez Başçiftlik Belediyesi Niksar Belediyesi tarafından uyarılmasına rağmen bir netice yok.

Umarım Başçiftlik Belediye Başkanı Mustafa Öztürk’ü birkaç kez sözlü olarak uyarmamıza rağmen değişen bir şey olmadı. Her defasında ekonomik imkânsızlıktan bahsetti. Şenliğe ayırdığı bütçenin çok küçük bir bölümünü buralara ayırsa sorun çözülür.

Temennim başkan Öztürk Koca Pınar, Çöllo ve Çöplükle ilgili yapılması gerekenleri yapar.


3274 kez okundu
Metin KILIÇ / Tarih : 2013.09.20  21:40:15
Ne yazıkki birilerinin yaptıklarını bırakın korumayı bugün temizliğini bile yapamıyoruz..
Metin KILIÇ / Tarih : 2013.09.20  21:38:29
Gören göz klavuz istemez..Namık BİLGİN görmüş söylüyor..Yanlış yada yalan diyenimiz var mı..? YOK... Peki dünden buğüne değişen ne...? BEĞENİMİZ Mİ YOK OLDU YOKSA DEĞERLERİMİZ Mİ DEĞİŞTİ..Halıcılık bitmiş,Festival gitmiş yerini ne olduğu belli olamayan güdük bir pikniğe(!) bırakmış.. Sadece Çello Kacapınar değil şehrin girişindeki çıkışındaki hatta içindeki mahalle çeşmeleri bile pislik içinde mesire alanları poşet tarlasına dönüşmüş kaderine terk edilen çöp kovaları etrafa koku saçıyor...
objektif / Tarih : 2013.09.20  21:10:28
Slm. dostlar,Namık bilgini çok iyi tanırım.Daha öncede çelloğ hakkında bir yazı yazmıştı. (Yolun üstüne çöp döküyorlar alttarafında piknik yapıyorlar.)diye, o yazısını hiç beğenmemiş hatta kızmıştık. Bukez ki eleştirileri gayet yerinde ve haklı.Başçiftlik Belediyesinde 4 belediye başkanı var,bir muhtarın yaptığını yapamıyorlar,çok yazık,üzücü bir durum.Bunlar Başçiftliğin kaderi olmamalı,bu gidişe bir dur demelidir Başçiftlik li.Seçimler yaklaşırken tercihini iyi yapmalıdır.
ahmetkayhan82 / Tarih : 2013.09.20  14:56:49
Bizim eksiklerimzi bizden olmayıp dışarıdan bakanlar daha iyi görmektedir. Önceki yazımda belittiğim konular Namık BİLGİN abimin dikkatindende kaçmamış. Kendisine bu izlenim ve eleştirileri için teşekkür ediyorum..
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 244 Dün Gelen: 667 Toplam Ziyaretçi: 1737066
Copyright  2019 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri