Metin KILIÇ'ın Kaleminden "Gurbet Kuşları-1" - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 1:3
Metin KILIÇ'ın Kaleminden "Gurbet Kuşları-1"
Tarih : 2013.09.30  20:40:32
"Gurbete gideni döner mi?" diyor, bir Anadolu ezgisinde. Başçiftlik'ten gurbete gidenler de dönmemiş geriye. Yolu gurbete düşüp de dönmeyenlerin, gurbet kuşlarının hikayesi Metin KILIÇ'ın kaleminden sizlerle...

"ara ara göç ettiler bırakarak yoldaşları
gözler yaşlı terkettiler ağlayan gurbet kuşları

gönül ezik, ayrılırken alem duydu feryatları
cana, dosta sarılırken "döneceğiz" diyordu gurbet kuşları

çilemiz bu, yazımız buymuş kader aldı hep ahları
iki yudum sevgi için ezildi gurbet kuşları..."

Kara sabanla gece gündüz durmadan tarla sürmek öküz arabalarıyla sap saman çekmek orakla tırpanla ot-ekin biçip fig yolmak, daha sonrada düğenle harman sürüp makinede savurmak akabinde öküz arabalarıyla Cafar tamından ,Katır belinden, Minare deresinden günlerce odun çekmek gibi işleri 3 aya sığdırmak zorunda kalan Başçiftliklinin cebinde bu uğraşlarının karşılığında hiçbir zaman avuç dolusu para olmamıştır.. İklimin sertliği ve toprakların verimsizliği nedeniyle ekilen ve dikilen topraklar insanımızın karnını doyurmaya yetmediği için Başçiftlikli yıllarca rızkını hep gurbet ellerde aramıştır. Taakii halıcılık çıkana kadar. 80 li yıllarda Halıcılığın yaygınlaşması ve iyi para getirmesi nedeniyle gurbetçilik büyük ölçüde geriledi. İnsanlarımız halıcılıktan büyük kazançlar elde etmeye başladı. Lakin zaman içinde sektörde çıkan sıkıntılar neticesi halıcılık durdu. (B) planı da olmadığı için Başçiftlikliye tekrar gurbet yolları göründü.

Eskiden harman içeri atılıp tarlaların fışkısı çekildikten dayamalıklara kışlık odunlar dizildikten sonra, zahralar yunur, bulgurlar kaynatılır, un öğütülür kış beklenir olurdu. Önce kırağının düşmesi daha sonra ise yorgacanın tepelerine  alaca karın dökülmesiyle  kış gelmiş erkeklerin köydeki işi bitmiştir

artık...

“Akıl ermez şu iskersürün işine

Sekiz ay kış, dört ay yazı var

Onu da kat kışın peşine...”  derler bizde... 

Kışın gelmesi Başçiftlik’te bir bakıma hasretin ve gurbetin başlangıcıdır.

Gücü kuvveti yerinde olan erkekler dürülmüş yorganlarını alır omuzlarına, düşer gurbet yollarına.

Ekim in sonlarında veya Kasım ayının başında yağmaya başlayan kar Nisanın sonuna kadar köyden kalkmaz. Alaçaldan esen sert rüzgarların oluşturduğu tipi elleri ayakları buydurur,  yürekleri dondurur. Dağlarda aç kalan kurtların köye indiği avludaki köpekleri yediği çok görülmüştür. Vay fakirlerin haline. Önce yollar kapanır dışarıyla irtibat kesilir , sonra  mayısa kadar kaderiyle baş başa kalırdı eskiden Başçiftlik.

“Sekiz ay kışımız, dört ay yazımız

Açlıktan telef oldu bazımız

Kasım gelmeden buz tutuyor özümüz

Mayısta çözülür buzumuz bizim” 

Elbette bu uzun kış aylarının değerlendirmesi gerek. Köydeki işler bittiğine göre gurbete gidilecek çay şeker parası kazanılacak.

İlk güz aylarında yorganlar dürülür düşülür gurbet yollarına. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerindeki inşaatlarda değişik iş kollarında günübirlik amelelik yapmak insanımızın yaşamsal bir zorunluluğu olmuştur yıllarca.

Elleri kınalı genç gelinler soğuk kış gecelerinde eş hasreti, çocuklar baba hasreti çekerken babaları bir nebze de olsa evin nafakasını çıkartabilmek için soğuk inşaat odalarında kavuşmanın hayalini kurarak nasırlı elleriyle harç karıp beton çekip kaderlerine kürek sallamışlardır yıllarca…

“Allı turnam bizim ele varırsan

Şeker söyle kaymak söyle bal söyle

Eğer bizi sual eden olursa

Boynu bükük benzi soluk yar söyle”  türküsü sanki bizim insanımız için söylenmiştir.

Yaz bahar aylarında Gelemen çiftliğinde çam diken. Patlak Zeki, Mustafa Güler, Hamza, Delü Fehmi  vb. ismini sayamadığım diğer hemşerilerimizin diktiği çam ve kavakların  bugün asırlık eser olup Samsun u süslediğini, 60’lı yıllarda sivri sinekleriyle ünlü, uçsuz bucaksız Bafra ovasının en meşhur tırpancılarının hemşerimiz Kör Hüsnü, Vasılın oğlu, Gırbıyık, Kocali , Kör Ahmet ve Kör Mıstık, olduğunu içimizde kaç kişi biliyor..? Meşhur Gebze yangınından sonra Gebze’lilerin evlerini yapan ustaların Başçiftlik ten gittiğini Körali, Cıbadavut, Çirişogun Salih, ve arkadaşlarının Gebzelilerin evini yaptığını,Diyarbakır ve Gediz depremlerinde  İsmail KILINÇ, Ahmet KILINÇ Şerafettin KAPUSUZ, Cemil AYMAK, Ahmet KAYA gibi ustalarımızın aylarca deprem konutlarının yapımında çalıştığını, İstanbul’da Vakıf Guraba hastanesinin yapımında Çobançeşme’deki  Fidanlıkta  Dodilinin Osman, Dallamacı, İnekçiğilin Ahmet, Karasıçan, Cenik, Mahir ve Modi’nin aylarca çalıştığını. Boğaz köprüsünün inşaatında çalışan onlarca insanımızın bulunduğunu, İstanbul fabrikalarında, Paşabahçe de Çorlu da şişe camda birçok hemşerimizin ter akıttığını, Giresun’da fındık toplayan gurbet kuşlarının Başçiftlikli  olduğunu  biliyor musunuz? Bunlar aklımıza ilk gelen ilk gurbet kuşları.

Peki, Ya Alamancılarımız… Onları da müsaade ederseniz ikinci yazımda yazayım..

Sevgi ile kalın hoşça kalın…

 

Metin KILIÇ

SAMSUN

 

Yazarın Diğer Yazıları
2858 kez okundu
metin kilic / Tarih : 2013.10.23  18:31:32
Bafra ovasının meşhur tırpancılarını sayarken yazımda ismine yer vermeyi unuttuğum Motasyonun baş tırpancısı Cemal BEYAZIT (Gocacamal) Gelemen çiftliğinde kök söken ağaç diken Gökmenin oğlu Durmuş BEYAZIT,Yine Bafra Karaköy çiftliğinde kavurucu sıcaklar altında tütün sulayan Ceniğömerinin Zehni İZAN,Samsun ve karadeniz inşaatlarının aranan ustası Mendayının Mıstık ve diğer gurbetçilerimiz sizleri saygı ile selamlıyor, ölenlere Allah rahmet eylesin diyoruz.M.K.
metin kilic / Tarih : 2013.10.23  18:18:39
DÜZELTME NOTU..:Gurbet Kuşları Yazımla ilgili olarak Başçiftlikli dostlarımdan düzeltme telefonları alıyorum. Bazı isimlere yer vermediğim unuttuğum bana hatırlatıldı izninizle onları düzeltmek istiyorum
metin Kilic / Tarih : 2013.10.01  18:17:16
duygularınız için teşekkür ederim Ahmet bey.. Biz BAŞÇİFTLİK LİYİZ Memleket sevdalı insanlarız... Çok güzel bir site hazırlamışsınız Emeği geçen herkesten Allah razı olsun Lakin takipçimiz az SİTENİN DAHA GENİŞ BİR TABAN TARAFINDAN TAKİP EDİLMESİ GEREKİR DÜŞÜNCESİNDEYİM herkes birbirine tavsiye etsin.. Bunun için çalışalım Özellikle İstanbul grubunun daha aktif olması lazım gibi geliyor bana.. Selamlar..
ahmetkayhan82 / Tarih : 2013.10.01  09:42:09
Değerli abim, ben bu siteyi yapmak için yıllarca fırsat bekledim. Amacım gurbette olan insanımıza biraz olsun destek de bulunabilmekti. Bilseydim sizin gibi abilerimiz bize destek olacaklar, o kadar zaman beklemez isteklerimi daha önce hayata geçirirdim. Emeklerine sağlık. Öperim memleket sevdalı ellerinden.
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 64 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720228
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri