Metin KILIÇ'ın Kaleminden "Başçiftlik'in Efsane Öğretmenleri" - Basciftlik.net
20 Ocak 2019 Pazar 12:41
Metin KILIÇ'ın Kaleminden "Başçiftlik'in Efsane Öğretmenleri"
Tarih : 2013.11.04  20:30:50
24 Kasım öğretmenler gününe özel "Başçiftlik'in eğitim neferleri Başçiftlikli öğretmenlere vefa adına 3 öncünün hikayesi" çalışmamızın hikayesi Metin KILIÇ'ın kaleminden sizlerle...

BAŞÇİFTLİK.NET benden efsaneleşen Başçiftlik öğretmenleri hakkında bir yazı serisi hazırlamamı istediğinde çok heyecanlandım. İçimi korku ile karışık tatlı bir heyecan sardı. Lakin kimi yazacaktım, o kadar çok kişi var ki. Hepsi birbirinden değerli. Ayırt etmeniz elbette mümkün değil.  Peki, nereden kimden başlayacaktık. Kimlerle görüşecek neler soracak, onların hangi özelliklerini ortaya çıkartacaktık. Herkesin gönlünde yer etmiş şahsiyetler hakkında kalem oynatırken hatalı ifade ve söylemlere yer vermek bu kişilerden ziyade yazanı lekelerdi... Başçiftlik’in mimarları sevgili öğretmenlerimizin aziz hatıralarına saygı duyarak yola çıktık. Allah utandırmasın.

Eski öğretmenler zamanın çocuklarının gözünde bir ejderha bir devdiler. Amacımız bu devlerin dünyasındaki bazı bilinmeyenleri gün yüzüne çıkartırken. 50, 60 ve 70 ‘li yıllara gitmek o günleri anarak hatıraları canlandırmak, geçmişin bu unutulmaz eğitimcilerini yeni kuşaklara tanıtıp unutulmadıklarını,  kalbimizde yaşadıklarını ispatlamaktı.

Çocukluk yıllarımızda onları gördüğümüzde sokakta kaçacak delik arar, yolların kenarında hazır ol da durur yüreğimiz güm güm atarak başımızı öne eğerek selamlardık. 50 ve 60’lı yılların siyah önlüklü beyaz yakalı biz çocuklarının şartlarını şimdiki öğrenciler pek bilmez. Bizim zamanımızda okul önünde sıra olunur tırnak mendil kontrolleri ekseriya bahçede yapılırdı. Tırnağı uzun olanlar mendili olmayanlar sıra dayağından geçirilirken saçı uzun olanlarımızın kafasına makasla sıçan yolu açılırdı. Amerikan yardımı süt tozundan yapılan sütü,  dağıtılan “akça ekmeğe” katık yaparak içerdik. Babalarımız bizi okula teslim ederken “eti senin kemiği benim” diyerek teslim ettiği için hiç kimsenin durumdan bir şikâyeti olmazdı. Biz çocuklar da hayatımızdan gayet memnunduk. Ne öğrendiysek o efsane öğretmenlerden öğrendik. Bu günümüzü onlara borçluyuz..

Bu yazı serisinde önce “kim” sorusuna cevap aradık, kimden başlayacaktık..Eşe dosta sorduk, kendi aramızda küçük çaplı bir kamuoyu yoklaması bile yaptık. Fikrini sorduğumuz herkes bize onu işaret etti. BAŞÇİFTLİK’İN BAŞÖĞRETMENİNİ yazın dediler. Özellikle 50 yaş üzerindeki bütün Başçiftliklinin şöyle yada böyle hayatının bir evresinde yer almış bir kişi, bir lider baş öğretmen Mustafa GÜLER.  O bir fenomen, yaşayan efsane, ayaklı kütüphane, üstelik benim dayım. Onun hakkında kalem oynatmak benim ne haddime. Bu işi Hasan AÇIKEL’in yürütmesinin daha uygun olduğunu düşündüm..

Kendi aramızda yaptığımız uzun mütalaalar sonucunda bunu böyle bağladıktan sonra, Bende yaşadığı bir döneme damgasını vuran ve Başçiftlik’in sosyo kültürel hayatında silinmez izler bırakan diğer efsane öğretmenlerimi z den biri Ahmet öğretmeni (Tömeğin oğlu) Ahmet YÜCE’yi yazmaya karar verdim. O benim de öğretmenimdi. Babamın en yakın arkadaşıydı. Üstelik hayatının son dönemini yaşadığım şehir Samsun da geçirmişti. Bu yüzden yakınlarına ulaşmam bilgi toplamam daha kolaydı. Efsane öğretmenlerimizden Ahmet YÜCE’nin hayat hikâyesi  pek yakında BAŞÇİFTLİK.NET’te. 24 Kasım öğretmenler gününde ise yetiştirebilirsek Başçiftlik’in başöğretmeninin hayat hikâyesini sitede Hasan AÇIKEL’in kaleminden okuyacağız. Yazı serimiz bundan sonrada değişik zamanlarda değişik isimlerle devam edecek.

Bu konuda siz okuyucularımdan öneri, yorum, katkı ve anı paylaşımlarınızı bekliyorum. Gelin bizlere emek veren, alın teri döken bu güzide insanları kalıcı yapalım. Bizden sonraki kuşaklara onları tanıtalım. İsimlerini ölümsüz yaparak kalbimizde yaşatalım.

Sevgi ile kalın...

Metin KILIÇ/SAMSUN


 

Yazarın Diğer Yazıları

 


3078 kez okundu
OSMAN  / Tarih : 2013.11.17  09:20:28
Aynı dönemin, aynı zamanların yaşamına tanıklık etmiş, o günleri beraberce yaşamanın mutluluğuna varmış bir kardeşin olarak böyle anlamlı bir yazı kaleme almanız bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir Metin Kılıç kardeşim. Sizi kutluyor kaleminin daim olmasını diliyorum. Yüreğin var olsun. Selam saygılarımla. Osman ALKIN .ÇORLU .
beşliahmet / Tarih : 2013.11.06  07:50:18
Böyle çalışma çok güzel olmuş.Bu konuları düşünenlere fikir verenlere gündeme taşıyanlara çok teşekkür edrim. Metin KILIÇ 'ta çok güzel yazmışın sanada ayrıca çok teşekkür ederim.başarılar dilerim.
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 270 Dün Gelen: 667 Toplam Ziyaretçi: 1737092
Copyright  2019 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri