Tokat'ta Örnek Proje; Gönül Çeşmesi - Basciftlik.net
16 Aralık 2018 Pazar 23:42
Tokat'ta Örnek Proje; Gönül Çeşmesi
Tarih : 2013.11.13  23:53:16
Vatandaşlarımız arasında sosyal yardım duygusunun geliştirilmesi ve farkındalık yaratarak halkımız arasındaki sosyal dayanışmanın güçlendirilmesi hedeflenerek kurulan ve İl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü giriş katında faaliyet gösterecek olan “Gönül Çeşmesi” Mağazası'nın açılışını Tokat Valisi Sayın Mustafa TAŞKESEN yaptı.

Açılışa Tokat Valisi Sayın Mustafa TAŞKESEN’in yanı sıra eşi Betül TAŞKESEN Hanımefendi, Belediye Başkan V. Ahmet ÇETİN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Cem GÜL, İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, İl Sağlık Müdürü Saadettin YAZI, İl Halk sağlığı Müdürü Cihat ZÜLFÜOĞULLARI ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta Gönül Çeşmesi” Projesi ile ilgili bir açıklama yapan Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Cem GÜL: “İlimizde herhangi bir kurumdan düzenli olarak sosyal yardım alamayan, temel ihtiyaçlarını karşıladığı halde giyinme ve ev eşyası gibi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilerin bu ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan “Gönül Çeşmes Mağazasında'; vatandaşlarımızın kullanmadıkları giyim ve ev eşyalarının atıl durumdan alınıp, temizlik ve tamirat aşamasından geçirilerek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır.

Yürütülecek olan Gönül Çeşmesi Projesi ile vatandaşlarımız arasında sosyal yardım duygusunun geliştirilmesi ve farkındalık yaratarak halkımız arasındaki sosyal dayanışmanın güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Gönül Çeşmesi’nin en önemli özelliği insanımızın onurlarını zedelemeden ve mahremiyet haklarına saygı duyularak yardım yapılması ve en önemlisi de ne alacaklarına kendilerinin karar vermesidir.

İlimizde yapılacak olan duyuru ve kampanyalarla vatandaşlarımızın kullanmadıkları giyim ve ev eşyalarının Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü giriş katında bulunan Gönül Çeşmesi’nde toplanarak bir sınıflandırma işlemine tabi tutularak burada erkek, kadın ve çocuk olmak üzere ayrılan eşyalar teşhire, yani dağıtıma çıkarılacaktır. Öte yandan ihtiyaç sahibi kişiler İl Müdürlüğüne başvurarak bu hizmetten faydalanma imkanı bulabilecekler.Müdürlüğümüzce yapılan inceleme neticesinde durum değerlendirmesi yapılacak ve olumlu kanaat bildirilen kişilere Gönül Çeşmesi Kartı veriecektir.

Gönül Çeşmesi Kartının verilme amaçları içerisinde mükerrer uygulamaların önüne geçilmesinin yanında ihtiyaç sahibi kişilerde de alışveriş kültürünün oluşturulması hedeflenmiştir.

Kaynağı Tokat Halkının dayanışma duygusu olan Gönül Çeşmesi duyarlı Tokat Halkının yapacağı bağışlarla akacaktır. Halkımızın yapacağı kıyafet, ayakkabı, çanta, kaban ve ev eşyası gibi materyaller Gönül Çeşmesinde toplanıp ihtiyaç sahibi gönüllere ulaştırılacaktır.”

Gönül Çeşmesi Mağazasının açılış kurdelesini kesen ve Mağazada incelemelerde bulunan Tokat Valisi Sayın Mustafa TAŞKESEN: “Bu gün “Gönül çeşmesi “adı altındaki projemizin hayata geçirilmesi amacıyla bir araya geldik. Böyle bir hayırlı iş, hayırlı bir güne denk geldi. Biliyorsunuz bugün Muharremin onuncu günü, Hz. Adem’den son peygambere kadar bu ay zaten kutsal, özellikle bu ayın 10. günü yani Aşure Günü, Muharrem ayının 10. günü çok kutsal. Bu güne denk gelmesi de ayrı bir güzellik, ayrı bir tesadüf. Buradaki amaç, maddi geliri yetersiz olan vatandaşlarımızın bir dükkândan, bir mağazadan alış-veriş yapar gibi alış-verişlerini yapmaları, ihtiyaçlarını görmeleridir. Buradaki prensibimiz de veren el alan eli görmemesi prensibine dayanıyor. 

Bu kapsamda Gönül Çeşmesi Kartı hazırlandı, bu kartı ilgililere vereceğiz. O kendisi gelip bu kartla alış-verişini yapacak. İhtiyaç sahibi herhangi bir ödeme yapmaksızın alış-verişini yapacak, lafın gelişi alış-veriş diyoruz ama herhangi bir ödeme yapmayacak vatandaşlarımız. Tamamen Tokat’lı hemşerilerimizin, mağazalarımızın destekleri ile bu sefer devam ettirdik ama mağazamıza 2. el yardım da kabul ediyoruz. İkinci el eşyaları gerekli tadilat, tamirat yapıldıktan sonra buraya koyacağız. Çok yardım malzemesi olursa başka birimlerde, başka yerlerde de açarız genişletiriz bu Çeşmeyi. Ama gördüğüm kadarıyla burası çok nezih bir yer olmuş, bir mağaza gibi çok düzenli olmuş. Bu mekana hanımların ellerinin değdiği belli oluyor. Emeği geçenlere başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları olmak üzere, Gönül Elçisi olan Eşim Betül TAŞKESEN ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Çorapları Giresun’da bir tanıdıktan getirtiyoruz, yine İstanbul’da bir tanıdığımızdan çeşitli eşyalar getirtiyoruz. Bunlar kullanılmamış yardım malzemeleri ama dediğim gibi devamı da gelecek. Herkesin evinde giymediği ama bir anlamda gerçek ihtiyaç sahibini bulamadığı için raflarında duran, gardoraplarında duran eşyaları vardır. Onları da buraya kabul edebiliriz ve gerçek ihtiyaç sahiplerine de ulaştırırız diye düşünüyorum. 

Böylelikle bu tür faaliyetler gerek Sosyal Yardımlaşma Vakfımızın, gerek Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün bu “Gönül Çeşmesi” adı altındaki mağazası aslında Tokat’ta yaşayan, durumu iyi olan hemşerilerimize de bir anlamda benim kanaatim paratoner vazifesi yapacak. Çünkü 'komşusu açken tok yatan bizden değildir' değil mi. Böyle bir inanca mensubuz, buna inanıyoruz. Dolayısıyla paratoner vazifesi yapıyor diyorum. Onun için bu kurumlarda çalışan arkadaşların da bu düşünce üzerine, bu anlayışla çalışmalarını da tekrar hatırlatıyorum, bu anlayışla çalışmalılar ki Tokat’taki hemşerilerimiz de rahat uyusunlar tabi katkı sunmak suretiyle.” dedi.


 


 


1945 kez okundu
Diğer Başçiftlik Gündem Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 433 Dün Gelen: 442 Toplam Ziyaretçi: 1720145
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri