Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:35
Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE
Tarih : 2013.11.22  00:08:30
Herkesin bir hikâyesi var. 15 yıl Başçiftlik İlkokulunda öğretmen ve müdürlük yapan Başçiftlik siyasetine ve güncel hayatına yön veren önder kişilerden biri, Başçiftlik’in efsane öğretmenlerinden Rahmetli Ahmet (YÜCE) öğretmenin hikayesinin 1.bölümü Metin KILIÇ'ın kaleminden sizlerle…

Ahmet YÜCE Kimdir

LAKABI: Kel müdür, Tömeğin oğlu, Ahmet öğretmen

Ahmet YÜCE; 5 erkek 3 ü kız 8 kardeşin üçüncüsü olarak 1932 yılında Başçiftlik te dünyaya gelir. 

Akpınar köy enstitüsü'nden 1949 da mezun olduktan hemen sonra Turhal’ın  Gülüt köyünde öğretmenlik görevine başlar.  

1951 yılında köyden Cemeklünün kızı ile evlenir fakat bu evlilik eşinin doğum üzerine ölmesiyle pek uzun sürmez, bir yıl gibi  kısa sürede sonlanır.  Niksar'ın Erec köyüne atanır. Aile büyüklerinin uygun görmesiyle Tenevlü köyünden KOYUNCU ailesinin kerimesi Saadet hanımla ikinci evliliğini yapar. Bu evlilikten 3 ü kız 2 si erkek 5 evlat dünyaya gelir. 

1957 yılında askerlik için Maraş’a giden YÜCE askerliğini yedek subay  olarak yapar.  Askerlik dönüşü  Artova İlkokulunda yeniden göreve  başlayan YÜCE buradan, önce Karacaören ‘e. 2 yıllık Karacaören  macerasının ardından ise Başçiftlik’e atanır. 

1962'den 1977 yılına kadar 15 yıl Başçiftlik İlkokulunda öğretmen ve müdürlük yapan Ahmet öğretmen bu yıllarda Başçiftlik siyasetine ve güncel hayatına yön veren önder kişilerden biridir.

1977'de emekli olan Ahmet YÜCE, Samsun'a yerleşti. Akrabası ve arkadaşı Rasim KAPUSUZ’un yanında uzun yıllar çalıştı. Sonra Toramanlar A.Ş.’nin satış müdürlüğünü yaptı.

Ahmet YÜCE, 15 Ekim 2003 tarihinde vefat etti mezarı Samsun Granköy mezarlığındadır


Doğdu, büyüdü, yaşadı ve öldü…

O kısacık meşakkatli hayatına o kadar çok şey sığdırdı ki…  Yeri geldi bizimle yarım ekmeğini paylaştı, yeri geldi kızdırdık gözleri çakmak çakmak oldu.  Söze; “babağın ağzına…. ” diyerek başladı.  Neşeli zamanlarında da İsa ŞEN gibi oda dere mahallenin imamını sorar (Kıtini)  dedirtir ardından bizi dediğimize pişman ederdi.  Ama gülen gözleriyle o bir Başçiftlik sevdalısıydı. Yaşamı boyunca hep Başçiftlik dedi,  Başçiftlik’i anlattı, Başçiftlik’i dinledi… Gurbette bile hep Başçiftlik hayaliyle yaşadı… O benim hem ilkokuldan hem ortaokuldan hocamdı. Babamın arkadaşı, Okul arkadaşım Zübeyde’nin biricik babasıydı.  Ölmeden görüp ellerinden öpmek isterdim.  Bu olmadı, ancak hayat hikâyesini yazıp onu bizden sonraki kuşaklara tanıtmak bana nasip oldu.  Bu koca çınarın hayatındaki bilinmezleri ortaya çıkartmak için çalışma arkadaşlarıyla, öğrencileriyle eşi ve çocuklarıyla birçok görüşme yaptım, dinlediklerimi bildiklerimle harmanladım, bu yazı ortaya çıktı. 

İnsanoğlu,

Doğar büyür, yaşar ve ölür.

Hayat adını verdiğimiz ömür çizgisinde bir hoş seda bırakabildi ise ne mutlu.  

Çocukluk, gençlik, öğrencilik yılları tesbih taneleri gibi çeke çeke tükenir ve bir gün bakmışsınız ki ömür bitmiş, can çekilmiş, bacaklarda fer kalmamış yürüyen ayaklar yürümüyor, gören gözler görmüyor, elinizde büyüyen çocuklar koca koca adamlar olmuş.  Oturursunuz bir duvar dibine bastonunuza yaslanarak gelene gidene bakarsınız gıpta ederek.  Ama nafile geçen günler gelmez bir daha.  “Ben gençliğimde…  Veya bizim zamanımızda. ”diye başlarsınız söze lakin yanınızdakilerin ya kulakları duymaz ya da duyan kulaklar sizi pek ciddiye almaz.  Eski kaybettikleriniz, gücünüz,  şatafatlı hayatınız gelir gözlerinizin önüne.  Dalar gidersiniz geçen zamanın ardından.  Giden geri gelmez. Artık çok geç, ne yapsanız nafile.  

Ahmet YÜCE’yi biz 60’lı yıllarda İlkokul dönemimizde tanıdık. O şık elbiseler içinde ihtişamlı yürüyüşü, Dik ve vakur duruşuyla dostlarına güven düşmanlarına korku salan biriydi. Malum Tömekgil sülalesi… (Eskiden köy yaşamında köyün sosyal hayatına yön veren belli sülaleler vardı. Yukarı mahallede Ciğerciler, Aşağı mahallede Çıtlakgil ve Abbaslar, Dere mahallede Tömekgil. Bu sülalelerin köy aktivite ve sosyal yaşamındaki olumsuz etkileri inkâr edilemez. ) Ahmet öğretmen Tömekgil sülalesinin agresif özelliklerini taşımakla beraber düşünmeden konuşmayan, hatır ve gönül yıkmamaya özen gösteren, çitiliğinden daha çok uzlaştırıcı ve bağdaştırıcı yönlerini ön plana çıkarmaya çalışan biriydi.  Gülünce göz bebeklerinin içi güler yüksek sesle kahkahalar atarak konuşurdu. Eğer birde kızdıysa gözleri çakmak çakmak olur ateş saçan yüz hatlarıyla çevresine korku salardı. . Fenerbahçe yenildi hele birde Galatasaray galip geldi ise keyfine diyecek olmazdı.  Boş zamanlarında kahvede Kel Mahmut’la “bezik”, köylü arkadaşlarıyla “atmış altı” öğretmen arkadaşlarıyla“tavla”oynamayı çok sever, yense de yenilse de her daim çay paralarını kendi öderdi.

Aslında bu maço görüntüsünün altında kadife gibi yumuşak bir yürek taşıyan Ahmet YÜCE, Başçiftlik’in yoksulluk kültürü içinde büyümüş tarlada çalışarak, gerektiğinde çobanlık yaparak geçim mücadelesi veren feleğin çemberinden geçmiş biriydi. Sal taşı mevkii Güllük yolu (Yüce) sokakta babadan kalma eski bir evde ataerkil aile yapısı içinde kardeşleriyle beraber aynı örtmenin içinde durdu.  “Benim yaşam kaynağım”dediği ailesiyle beraber bu derme çatma evin bir göz odasında o,  diğer adalarında kardeşleri hep beraber yıllarca birlikte yaşadılar. (Başçiftlik’te O yıllarda evlenen erkek evlatların ayrı eve çıkması pek hoş karşılanmaz kardeşler eltiler hep beraber aynı evin içinde beraber aynı sofradan yer içer sadece yatak odaları ayrı olurdu. ) 

 (Sizde hocamızla ilgili bildiklerinizi Ahmet YÜCE ile ilgili unutulmaz anılarınızı yorum köşesine yazarsanız verdiğiniz katkılarla onun yüce hatırası yaşatılacaktır. )

 

 "Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE" 2. Bölümde;

Ahmet YÜCE'nin Yöneticiği ve Öğretmenlik Yılları (Meslek Hayatı)

Ahmet YÜCE'den Geriye Kalanlar (Eserleri)

Ahmet YÜCE'nin Vatandaşlarla Olan İlişkileri

Ahmet YÜCE'nin Belirgin Kişisel ÖzellikleriHaber Son Güncelleme : 07 Aralık 20132163 kez okundu
Metin KILIÇ / Tarih : 2013.12.07  00:07:55
Editörün bilgisine; hocamızın ölüm tarihi 1993 değil 2003 tür. sehven yanlış yazılmıştır.
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 31 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720195
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri