Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE (2) - Basciftlik.net
16 Aralık 2018 Pazar 23:39
Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE (2)
Tarih : 2013.11.23  18:55:17
15 yıl Başçiftlik İlkokulunda öğretmen ve müdürlük yapan Başçiftlik siyasetine ve güncel hayatına yön veren önder kişilerden biri, Başçiftlik’in efsane öğretmenlerinden Rahmetli Ahmet (YÜCE) öğretmenin hikayesinin 2.bölümü Metin KILIÇ'ın kaleminden sizlerle…

Yöneticiliği ve Öğretmenlik Yılları (Meslek Hayatı) 

Ahmet YÜCE Başçiftlik İlkokulunda göreve başladığında çalışma arkadaşları Bahri ŞEN (Eğünün oğlu),Osman ŞAHİN (Kısanın oğlu), İbrahim GÖKÇE(Yılkının oğlu), İsmet SERASLAN, Zeki İZAN (Ceniğömerinin oğlu), Durmuş KILINÇ (Çükdanın oğlu), Ali KAPUSUZ(Köralinin oğlu), Yusuf DEMİRCİ (Çatoğun oğlu), Sevim ŞEN ve Celal ÇAĞLAR’dan oluşuyordu. İçlerinde bir tane yabancı vardı diğerlerinin tamamı Başçiftlik’iydi.   Hizmetli Ataş Gadir idi. Daha sonra Ahmet öğretmenin ağabeyi Yunus YÜCE(Çamaş) okula hizmetli oldu.

Müdürlük görevini pedagog(İlköğretim Müfettişi) olduğu için tayini çıkan Mustafa GÜLER den devralmıştı. Mustafa GÜLERçevrede haklı bir nam salmış kendini yetiştirmiş eğitim-öğretim konusunda da milli eğitim camiasına kendini kabul ettirmiş uzman bir kişiydi. Onun zamanı başlı başına bir efsanedir. İlkokuldan mezun olan herkesin yatılı öğretmen okulu sınavını kazandığını, açıkta hiç kimsenin kalmadığını söylersek Mustafa GÜLER ve ekibinin büyüklüğü ortaya çıkar.

Ahmet YÜCE göreve geldikten sonra okulun Mustafa GÜLER zamanındaki başarı tablosunu aşağı düşürmemek için elinden gelen gayreti esirgemedi. Onun izinden gitti. Çalışma arkadaşlarıyla beraber Başçiftlik te çok büyük işlere imza attılar.  Öğrencilerin daha iyi eğitim görmesi ve sınavlara hazırlanması için yaz aylarında ücretsiz kurslar düzenlediler. Akşamları grup (küme) çalışması adı altında evlerde etüt programları yaptılar. Böylece 4 ve 5. Sınıf öğrencilerinin sınavlara çok daha iyi hazırlanmasını sağladılar. Yaz aylarında okulun tatil olduğu dönemlerde okul kapanmadı gönüllü bir dershane gibi çalıştı. Öğretmenler hiçbir fedakârlıktan kaçınmadı, ücretsiz ders verdiler. Doğduğu yaşadığı yere hizmeti ibadet bilen görevine inancı gibi sahip çıkan bu öğretmen kadrosuna döneminin öğrencileri her zaman müteşekkirdir.

Ahmet YÜCE'den Geriye Kalanlar (Eserleri)

Başçiftlik'te ilk milli oyun (folklor ekibini) Ahmet YÜCE kurmuştur. Halktan entari, pullu fes, fistan, Tutak, peştamal, çarık gibi yöresel giysileri toplayarak oluşturduğu bu ekibi milli bayramlarda törenlerde İsmet SERASLAN’ın çaldığı mandolinle buluşturarak halkın bayramlara daha fazla ilgi göstermesini ve katılımın artmasını sağlamıştır. Döneminde okulda eşya çekilişleri yapmış okul için ciddi bir kaynak oluşturmuştur. Pamukpınar Öğretmen Okulundaki öğrencilere Piyesler hazırlatarak halka oynatmışlardır.  Yaz gelip okullar tatil olduktan sonra 5. Sınıfları salmamış onlara kurs açarak öğretmenleri gönüllü çalıştırırmış öğrencilerin daha iyi yetişmelerini sağlamıştır. Başçiftlik’in önce belde sonra ilçe olması için bu ekip Bahri ŞEN, Lütfü KEPENEK, Durmuş KILINÇ ve zamanın diğer öğretmenleri çok büyük mücadele vermiş çok emek sarf etmişlerdir. Ahmet YÜCE’nin ortaokulun açılmasında da çok emeği vardır. Kendisi ve ekibi ücretsiz derse girmiş, Orta okulun öğretmen açığını gönüllü kapatmışlardır.

Vatandaşla Olan İlişkileri

Yardımsever birisi idi köyde İstanbul’a giden veya düğün, nişan eden hele gurbete giden gurbetçiler yol harçlığını hep ondan alır dönünce öderlerdi. . İhtiyaç sahiplerine borç vermeyi yoksul sevindirmeyi de çok severdi. Kendisi sıkıntı çekse de verdiği parayı kimseden katiyen geri istemezdi.  Şakayı çok severdi Özellikle Ataş Kadire “seni evlendireceğim” diye çok takılırdı. Ataş Kadirin karısı ölmüş yalnız kalmıştı okulda hademelik yapar getir götür işlerine bakardı. Halkla ilişkileri çok iyi idi. O köyün dünür başıydı kız istemeye giden onu mutlaka götürür dü. Samsundaki emeklilik yıllarında Başçiftlik’ten her ne surette olursa olsun Samsun a yolu düşen herkes onun evine gelmiş sofrasına oturmuştur.

Belirgin Kişisel Özellikleri

Haksızlığa tahammül edemezdi. Çok yardımseverdi.  Neşeliydi. Hemşericiydi. Lider bir kişiliğe sahipti çevresine akrabalarına çok yardımları olmuştur, Dere mahalle fanatiğiydi Güreşte kardeşi Muhsin töd Tahsin ve diğer tömekgil sülalesi dere mahallenin çitil kişileri onun işaretini beklerlerdi o işareti alınca güreş meydanı karışır anında kazıklar sökülür müthiş bir mahalle kavgası başlardı. Lakin küskünleri barıştıran kavgacıları azarlayan sinirlileri yatıştıran yine hep o olurdu. 


 "Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE" 3. Bölümde;

Ahmet YÜCE'nin Samsun Günleri ve Emekliliği

Ahmet YÜCE'den için ne dediler?


  Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE 1. Bölümü2402 kez okundu
burhan / Tarih : 2013.12.02  18:04:05
Ahmet yüce hayatıyla ilgili yazı dizinizden dolayı teşekkür eder.emeği geçen metin KILINÇ teşekkür ederiz.sadece ölüm tarihini.15.10.2003 tatihi olarak değiştirilmesini rica ederim.burhan YÜCE
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 417 Dün Gelen: 442 Toplam Ziyaretçi: 1720129
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri