Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE (3) - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:14
Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE (3)
Tarih : 2013.11.25  19:32:16
15 yıl Başçiftlik İlkokulunda öğretmen ve müdürlük yapan Başçiftlik siyasetine ve güncel hayatına yön veren önder kişilerden biri, Başçiftlik’in efsane öğretmenlerinden Rahmetli Ahmet (YÜCE) öğretmenin hikayesinin 3. ve son bölümü Metin KILIÇ'ın kaleminden sizlerle…

Samsun Günleri ve Emekliliği

77 de emekli olarak Samsun a geldi. Akrabası ve arkadaşı Rasim KAPUSUZ’un yanında uzun yıllar çalıştı. Sonra Toramanlar A.Ş.’nin satış müdürlüğünü yaptı. Başçiftlik’ten Samsun a imtihana gelen fuara gelen herkes onun evinde misafir oldu. Kader ona acı bir oyun oynadı Alzaymır hastalığına yakalandı fakat hayata hiç küsmedi.  Bilincini kaybetmedi, gülen yüzü ile son nefesine kadar herkese gülücükler dağıtmaya devam etti. Kendine yakışmayan bu hastalığı tevekkülle karşılayan hocamız son günlerinde konuşma yetisini kaybetti 27 gün hastanede komada kaldıktan sonra 15 Ekim 2003 tarihinde vefat etti, mezarı Samsun Granköy mezarlığındadır. Başçiftlik sevdalısı lider öğretmenlerimizden biriydi ölümüyle Başçiftlik’in hayatından bir yıldız kaydı…

Onu biz böyle tanıdık. Böyle bildik, böyle sevdik.  Söyleşi için eşi Saadet ablayı evinde ziyaret ettik birçok bilgiyi kendisinden aldık. Son olarak ondan bir anıyı paylaşmak isteriz.

(“Erec köyünde öğretmen iken tanıştık. Karısı yeni ölmüştü birbirimizi sevdik evlendik. Tömekğil sülalesinin çitil oldukları söylenebilir kardeşi Muhsin Çamaş ve kardeş çocukları. Herkes bunlardan çekinir ve korkarlardı.” Baş kesen baldır yüzen” derler ya işte öyle. Bunlara kimse bulaşamıyor bulaşan da bir daha yakasını kurtaramıyordu… 50 ve 60 lı yıllarda muhtar aza köylü hatta jandarma hiç kimse bize bir şey diyemiyordu. Düğün güreşlerinde, köy dövüşlerinde kadınlar bile aynı anda meydanlara iniyorduk. Hocanın yeğeni Suat çok yaramaz biriydi köy haklı da ondan çok dertliydi bu yüzden rahmetli hocayı üzdüğü çok olmuştur. Yine bir gün köyün en belalı sülalesi Ciğercilerle aramızda bir sürtüşme oldu Suat’ı karakola şikâyet etmişler, tabancaları var tüfekleri var diye bizi ihbar etmişler. Kapıya jandarmalar geldi evlerimizi aramak istiyorlar O yıllarda kayınım Muhsin tüfek tabanca tamir ediyor. Tabi evde silahlarda var. Biz kadınlar evin aranmasına müsaade etmedik. Kapının önüne dikildik. Müdür okuldan geldi jandarma komutanına evlerin tamamını arayamazsınız Suat’ın evi aha orda orayı arayın dedi. Aşağıda bir göz odayı gösterdi. Komutan buna razı olmadı izin kağıdımız var, her ev aranacak deyip Muhsin’in evine yürüdüler.  Kaynanam yere düştü bayıldı biz kadınlar çığlık çığlıyayız. Köylü toplandı, jandarmanın ellerinde tüfekler. Hoca “ben bu evleri size aratmam” dedi jandarmaya karşı geldi. Jandarma evleri arayamadan köyden gitti ama bir hafta sonra gelip Hocayı aldılar götürdüler jandarmaya karşı gelmekten onu içeri attılar. Mahkemelik olduk bir ay hapis yattı. Çıktığında Suat’a küstü. Suat deli dolu haşarı bir çocuktu. Hoca uzun bir süre onunla hiç konuşmadı neticede yeğeni… Daha sonra barıştılar”)

O'nun için ne dediler?

“Başçiftlik için yaptıkları unutulmaz. Allah rahmet eylesin” Mustafa GÜLER

 “Başçiftlik’in bir büyüğü, değeriydi Onu arıyoruz.”Rasim KAPUSUZ

“Ahmet abim. O bizim müdürümüz değil, büyüğümüz abimizdi”.Durmuş KILINÇ

“Bu büyük insanın yokluğunu hissetmemek mümkün değil.” İbrahim GÖKÇE

 “Başçiftlik’in yetiştirdiği bu eğitim gönüllüsünü saygı ile anıyorum.“  Ahmet MEMİŞ

“İyi bir idareci iyi bir öğretmen çok iyi bir insandı.” Ahmet BEYAZIT

“Ortaokuldan Tarım öğretmenim, İyi bir G.S.’lı mükemmel bir adamdı” Kamil ÇAKIRTAŞ

“Hatır kıymet bilen ekmeği yenen biriydi.” Ahmet AVŞAR


DİKKAT : Bu yazı da dahil yazdığım bütün yazılar eleştiri ve yorumlarınıza açıktır. Şahıslarla ilgili anılarınızı duygu ve düşüncelerinizi yazı ile ilgili görüşlerinizi yazmanız bizleri mutlu edecek, bize doğru bildiğimiz yanlışlarımızı düzeltme imkânı verecektir. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

 

Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE 1. Bölümü

Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerinden Ahmet YÜCE 2. Bölümü

 

Teşekkür;

Başçiftlik’in Efsane Öğretmenlerine VEFA adına Başçiftlik’in dağında taşında izi, bir kuşağın üzerinde emeğin alın teri olan Ahmet (YÜCE) Öğretmeni Rahmet ve Minnetle anarken dosya haberimizi hazırlayan Metin KILIÇ ve O’na yönveren tüm büyüklerimize destek ve paylaşımları için teşekkürü borç biliriz...

Başçiftlik.net 


Haber Son Güncelleme : 03 Aralık 20132747 kez okundu
Metin KILIÇ / Tarih : 2013.12.07  00:05:33
Doğum tahihi sehven yazılmış hata düzeltilmiştir. saygılarımızla..
burhan / Tarih : 2013.12.01  19:06:50
Babamın hayatını yayınlayan Başçiftlik net ailesine,babamın hayatını anlatan Metin KILINÇ abime emeklerinden dolayı teşekkür ederim.yanlız küçük bir düzelltme yapmak istiyorum.babamın ölüm tarihi 15 ekim 2003 sanırım klavye hatası olmuş tekrar saygılarımla.
cengiz / Tarih : 2013.11.26  16:34:46
Bir dönem benimde müdürlüğümü yapmış saygı duyduğum öğretmendi samsuna gittiğimde Durmuş kılıç hoca ya misafir olmuştum aynı binada oturdukların öğrendim ziyaret ettim.helalleştim.fakat ölüm tarihin de sanırım bir yanlışlık var.çünkü ben ziyaretimi 2000 li yılarda yapmıştım.
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 10 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720174
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri