Başçiftlik Patatesi 'Başçiftlik Beyazı' Olarak Tescillenecek. - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:33
Başçiftlik Patatesi 'Başçiftlik Beyazı' Olarak Tescillenecek.
Tarih : 2013.11.29  17:23:46
Tokat'ta, ''Başçiftlik Beyazı'' olarak adlandırılan patates cinsinin tescili amacıyla Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesince yürütülen çalışmalar kapsamında, Artova ilçesinde tülle kaplı serada patates tohumları üretildi.

GOÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz, yaptığı açıklamada, Başçiftlik ilçesi başta olmak üzere Tokat yöresinde yetiştirilen ve ''Başçiftlik Beyazı'' olarak adlandırılan patates türünün tesciliyle ilgili 2005 yılından bu yana yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya geldiklerini söyledi.

Başçiftlik beyazının, Türkiye'nin ticari tescilli çeşitleri arasında yerini alması için çaba gösterdiklerini ifade eden Yılmaz, "Önceki yıllarda yoğun çalışmalar yaparak geliştirdiğimiz ileri patates klonlarından, bu yılın başında Niğde Patates Araştırma İstasyonunda biyoteknolojik yöntemlerle üretilen hastalıksız 300 kadar mini yumru, Tokat Valiliği İl Özel İdaresinin de katkılarıyla yürütülen bir proje kapsamında çoğaltıldı" diye konuştu.

Yaklaşık bin 200 metre rakımlı Artova ilçesine bağlı Taşpınar köyünde İl Özel İdaresinin destekleriyle 150 metrekare alanda kurulan tül seralarda üretilen patates tohumlarının, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğüne gönderileceğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:

"Konuya çok titiz yaklaşıyoruz. Dış ortamdan gelebilecek bulaşık kaynaklardan tül serayla korunduk. Toprak kaynaklı bulaşıklar için ise saksılarda torf ortam kullanılarak çoğaltım programını yürüttük. Bu projeyle başlıca iki amacımız vardı. Bunlardan biri, geliştirilecek yeni hastalıksız yumrularla tescil denemelerine geçmek. İkincisi, çoğaltımın 2014 ve 2015 yıllarında da sürdürülmesiyle Tokat ve yöresinde büyük ölçüde yozlaşma belirtileri veren, yani oldukça eskimiş, verim gücünü yitirmiş Başçiftlik Beyazı'nın tohumluklarını, yeni ve nitelikli tohumluklarla değiştirmektir."

Yılmaz, 300 yumrudan büyük gayretler sonucu 5 binden fazla süper elit tohumluk patates ürettiklerini kaydetti.

Projeyle ilgili Tokat İl Genel Meclisinde sunum yaptıklarını anlatan Yılmaz, sonuçları memnuniyetle karşılayan meclis üyelerinin, çalışmayı gelecek yıllarda da desteklemeye devam edeceklerini aktardıklarını belirtti.

- "Coğrafi işareti de alınabilecek önemli ürünlerden biri"

Başta Tokat Valisi Mustafa Taşkesen olmak üzere projeye destek verenlere teşekkür eden Yılmaz, şunları söyledi:

"Önümüzdeki günlerde tescil başvurusunu yapacağız. 2014 yılında 50-100 bin arası tohumluk yumru üretimi gerçekleştirmek istiyoruz. Bir sonraki yıl da tüm üreticilere tohumluk dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bizim gayemiz, Başçiftlik Beyazı patates çeşidine tescil almak. Başçiftlik Beyazı, coğrafi işareti de alınabilecek önemli ürünlerden biri. Bu patatesin ayırt edici özellikleri, bilimsel olarak ön plana çıktı ve Tokat yöresiyle özdeşleşen bir tarım ürünü."


 


3190 kez okundu
Diğer Başçiftlik Gündem Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 29 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720193
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri