Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU ile Başçiftlik Günleri - Basciftlik.net
20 Ekim 2018 Cumartesi 4:46
Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU ile Başçiftlik Günleri
Tarih : 2014.06.29  16:26:56
1982-84 yılları arasında Başçiftlik'te doktorluk yapan Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU ile Başçiftlik'e gelişini, lise bahçesindeki voleybol maçlarını, ağır kış şartlarında 45 gün çalışmayan minibüsleri, ev ziyaretlerini, o dönemdeki Başçiftlik'in sosyal ve ekonomik hayatını, aradan geçen 30 yılın ardından Başçiftlik günlerini konuştuk...

Bir akşamüstü Basciftlik.net’in mail adresine bir fotoğraf ve "1982-1984 yılları arasında Başçiftlik Sağlık Ocağı'nda görev yaptım. Başçiftlik.net'teki fotoğrafları görünce, arşivde bulunması amacı ile, 1984 yılına ait bir futbol takımı fotoğrafını (takımda Başçiftlik'li olmayan 2 memur; kaleci Hüseyin Hoca ve ben- üst sağdan üçüncü) ekte yolluyorum." ifadelerinin yer aldığı bir mail geldi. 

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU, ilk defa duyduğumuz bir isimdi. Kendisiyle ilgili mini araştırma yaptık, rektör yardımcısı olduğu üniversitenin sitesinden özgeçmişinde (çoğu hemşehrimizin özgeçmişinde bile yer almayan…) Başçiftlik’i ifadesini görünce, irtibata geçtik. 

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU, Başçiftlik'i ve Başçiftlikli'yi hiç unutmamıştı.  Dün yaşanmış gibi birçok hadiseyi bizimle paylaştı, kısıtlı zamanına rağmen sorularımıza detaylı cevaplar verdi. Lakin konuşacak çok konu kaldı. Kendisiyle sözleştik, Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU, zaman buldukça Basciftlik.net’te köşe yazılarıyla Başçiftlik günlerini paylaşmaya devam edecek…

Aradan geçen 30 yılın ardından Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU ile Başçiftlik Günleri’ni konuştuk...

Hasan AÇIKEL : 1982’de Hacettepe Tıp Fakültesi’den mezun oldunuz. Ankara’dasınız, ilk tayin yeriniz Başçiftlik dediler, o an aklınızdan geçenler…

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : O dönem Sağlık Bakanlığı'nda bizzat kendimiz kura çekiyorduk. Başçiftlik çıkınca, Ankara'da Niksar'lı olduğunu bildiğim bir komşumuzun damadına uğradım. Komşumuzun damadı (Geyran/Yazıcık'lı imiş), Başçiftlik'ten çok olumlu bahsetti.

Hasan AÇIKEL : Başçiftlik’e gelişinizi hatırlıyor musunuz? İlk izleniminiz ne olmuştu?

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU :  ilk olarak 30.07.1982 günü geldiğimi hatırlıyorum. O gün mecburi hizmete başlamak için Tokat Sağlık Müdürlüğü'ne gelmiş, oradan Niksar'a geçmiş ve Niksar Merkez Sağlık Ocağı'nın aracı ile Başçiftlik Sağlık Ocağı'na gelmiştim. O günün koşullarında 30 km.ye yakın yol bir saati geçmişti. Yolun durumu beni biraz ürkütmüştü. O dönem mecburi hizmete başlayanları 2 ay il devlet hastanesinde çalıştırıyorlardı. Ben Ağustos ayında Tokat Devlet Hastanesi'nde çalışmış, Sağlık Müdürlüğü ile görüşerek sürenin bir aya indirilmesini kabul ettirerek Eylül 1982'de Başçiftlik sağlık Ocağı'nda aktif olarak çalışmaya başlamıştım. İlk günlerden aklımda kalan doğal güzelliğe sahip bir beldede, bana yardımcı olan çalışanlar ve kasaba halkı idi. Bu sıcak ortam Başçiftlik’i sevmemde önemli paya sahipti, diye düşünüyorum.

Hasan AÇIKEL :  İlk görev yeriniz Başçiftlik kasabasına geldiniz, Sağlık Ocağının kapısından içeri girdiniz. Sağlık Ocağı’nın o dönemki genel durumunu değerlendirirsek…

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : Başçiftlik Sağlık Ocağı'nın binası genel olarak bakımlı sayılırdı. Benden önceki ve Başçiftlik'in ilk doktoru arkadaşım; Emin Bozdoğan Sağlık Ocağında birkaç yıl çalıştıktan sonra istifa etmiş ve Kasabanın meydanındaki muayenehanesinde özel olarak hizmet vermekte idi. Sağlık Ocağının kadrosu hekim dışında tamdı. Kadromuzda Başçiftlik'li olarak sadece bir ebe hanım (Sevgi Çağlar) vardı. Lojmanlar aktif olarak kullanılıyordu. Sağlık Ocağı'nın çatısında sorun vardı, kiremitler bozulmuştu, nitekim ilk olarak çatı onarıldı ve şaç kaplandı.

Hasan AÇIKEL :  Sağlık Ocağı’ndaki görevinize başladığınızda karşılaştığınız en önemli sorun ne idi hatırlıyor musunuz?

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : O dönem en büyük sorunumuz bağlı olan köylere ulaşım ve hasta nakli için aracımız olmaması ve daha da önemli olarak kasabada eczane bulunmaması nedeni ile yazdığım ilaçların ertesi gün Niksar'a giden otobüsle akşama getirilmesi idi. Bu nedenle de tedaviler aksıyordu. 1983 yılında kasabada minibüsleri devreye girmesi ve sefer sayısının artması bu sorun kısmen çözüldü.

Hasan AÇIKEL :  Eylül 1982'de Başçiftlik'e geldiniz, lojmana yerleştiniz, görevinize başladınız, Başçiftliklilerle tanışmaya başladınız, ilk intibaınız ne oldu...

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : Başçiftlikliler sıcakkanlı insanlardı, şehir merkezinde büyümüş ve okumuş olmama karşın, kültürel benzerliğimiz çoktu. İhtiyaç ve eksiklerimi tamamlarken desteklendim. Başçiftlik’te ve dışarıda çalışan öğretmenlerin sosyal hayatta etkileri hissediliyordu. Kısacası; o dönem Başçiftlik'te dışarıdan birisi olarak gözlemlediğim ve yaşadığım "yabancılık çekmediğim bir ortam" vardı.

Hasan AÇIKEL :  O dönem Başçiftlik Kasabası’nın ekonomik ve sosyal hayatına dair aklınızda kalanlar…

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU :  Kasabanın ekonomik durumu halıcılık nedeni ile oldukça iyi idi. Kasaba meydanı bir merkez olarak canlı idi. Belediye karşısındaki binanın ikinci katında PTT şubesi, fotoğrafçı ve bir kahvehane vardı. O dönem Sıkıyönetim Komutanlığı’nın emri ile kitap bulundurma zorunluluğu olan bir kahve hane idi. (Yanılmıyorsam Abdil’in Kahvehanesi). Memur ve öğretmenlerin önemli bölümü orada buluşuyorlardı.

Sömester tatili dönemlerinde üniversitede okuyan gençlerin kasabaya geldiklerinde bazen Sağlık Ocağı’na uğradıklarını ve sohbet ettiğimizi hatırlıyorum. Bugünlerde o gençlerin başarılı noktalara geldiklerini izliyorum.

O dönem halıcılık çıraklarının kasabaya minibüslerle getirildikleri yıllardı ve kasaba nüfusunun önemli bir oranını çıraklar oluşturuyordu. Onların halı dokumayı öğrenme dönemlerinde parmaklarında sağlık sorunları yaşadıklarını hatırlıyorum.

Hasan AÇIKEL :  Başçiftlik Kasabası'nda siyasal yaşam nasıldı?

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU :  O dönem Belediye başkanlarının atama ile görevlendirildikleri yıllardı. Sanırım 1984’de bir Belediye seçimi yaşadım ve oldukça hareketli geçtiğini hatırlıyorum.

Hasan AÇIKEL :  Birazda sizden bahsedelim, eşinizle Başçiftlik’te tanışıp evlenmişsiniz…

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : Başçiftlik’teki süremin ortalarında (Eylül 1983) evlendim. İkimizde Başçiftlik’te çalışıyor idik ve memleketlerimizdeki nikâhımıza gitmeden önce kasabada da bir tören yapılmıştı. Eşimle ikimiz o yakınlığı unutamıyoruz. Aileler arasında akşam ev ziyaretleri ve davetler yaygındı. 

Hasan AÇIKEL :  Okulda voleybol, gençlerle, öğretmenlerle futbol, ocağında doktorluk hareketli bir dönem geçirmişsiniz Başçiftlik’te... Biraz bu dönemden bahsetsek...

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : Kasabada bilhassa öğretmenlerin voleybol konusunda çok başarılı olduklarını hatırlıyorum. Lisenin bahçesindeki voleybol maçlarını hatırlıyorum. Futbolda kasabanın gençleri başarılı idiler. Tuğrul Gökçe ve Ali Rıza Özdemir ve isimlerini hatırlamakta zorluk çektiğim (hata yapmaktan çekinerek yazmadığım) öğrenciler ve Tahsin Hoca (o dönem Başçiftlik’te görev yapmıyordu) ve birkaç öğretmen arkadaşımı hatırlıyorum. Ben çok iddialı değildim, mesai sonrası bazen oynuyordum. ***Fotoğraftaki maç; Başçiftlik Spor Kulübü resmen kurulmadan komşu belde/köylerden birisi ile yapılan bir maçtı, diye hatırlıyorum.

(***Basciftlik.net notu: İlhami ÜNLÜOĞLU’nun bahsettiği fotoğraf, söyleşi kolajındaki fotoğraflarından soldan üstteki fotoğraf)

Hasan AÇIKEL :  Başçiftlik’in kışı ağırdır,Kışa dair anılarda kalanlar…

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : Öncelikle kış hazırlığı aşamasından bahsetmek istiyorum. Orman İdare’sinden alınan izinle kasaba halkının ormana gittiği günler vardı. O günlerde iş kazaları, küçük yaralanmalar oluyordu. Biz de o günlerde (tatil olmasına karşın) Sağlık Ocağından ayrılmıyorduk. Akşama doğru, traktörler ve gıcırdayan sesleriyle kağnılar kasabaya gelirken bazıları Ocağın önünde durup, Ocak’ta kullanılmak üzere çuvalla kozalak bazen de çıra bırakıyorlardı. O günlerden hafızamda kalan etkileyici anılardan birisidir.

Başçiftlik’e geldiğim yıl, bana “odun stokumu iyi yapmam” önerildi. Kışın insanların kapısını çalıp ekmek istenilebileceği, ama yakacak istemenin zor olacağı vurgulandı. O dönem Başçiftlik’te kömür kullanılmıyordu, yakacak olarak sadece odun vardı. Uyarılardan etkilenerek, oldukça fazla odun almışım ki; bir yıl için aldığım miktar iki yıla yetmenin ötesinde ayrılırken neredeyse bir yıllık odun kalmıştı. İlk yıl kar çok yağdı, Sağlık Ocağı’nın bahçesinde sabah yolu, çocukları okula giderken, tıbbi sekreterimiz Salih Bey açıyordu. O kadar kar yağmıştı ki; bahçede yüksekliği 180 cm.ye ulaşmıştı. Çatıdan sarkan buzlar yere ulaşıyordu. Gece sağlık ocağına dönerken kirpiklerimin buz tuttuğunu hatırlıyorum.

Bu kış döneminde hatırladığım bir olay, Akşam mesai sonrası Sağlık Ocağından çıkarken bir gürültü duydum, merak ettim, o sırada yukarı sokaktan bir domuz aşağı doğru indi, içeri girer korkusuyla demir kapıyı kapattım. Hayvan merkeze doğru koştu, peşinde köpekler vardı. Çalı çırpıdan oluşan çiti yıkarak yukarı bahçelere doğru yöneldi ve kayboldu.                     

Hasan AÇIKEL :  Ağır kış şartlarının çalışma koşullarınıza etkileri olmuştur, herhalde...

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : İlk yılın (1982-1983) kışı ağır geçti. Toplamda 45 gün Niksar’a otobüs çalışmadığını saymıştım. Bu durum ilaç gelmesini ve dolayısı ile tedavileri geciktiriyordu. Hatta yol sorunu nedeni ile sevkini gerçekleştiremediğimiz hastam olmuştu, çaresiz kalmıştık. O dönemde 3 mahalle muhtarının ve ileri gelenlerin öncülüğünde para toplanarak Sağlık Ocağına ciddi destek olunmuştu. Acil ilaç ve malzeme stokumuzu güçlendirmiştik. Bu çabalar, örnek bir destek ve dayanışma idi.

Hasan AÇIKEL :  Ağır kış şartlarının sizin yaşamınıza etkileri...

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : 1984 yılı başlarında eşimin acil sağlık sorunu nedeni ile Tokat’a gitmemiz gerektiğinde; yoğun kar yağışı nedeni ile o gün Niksar’a otobüs çalışamamıştı, görüştüğüm özel araçların sürücüleri yol ve hava koşulu nedeniyle yola çıkmaya cesaret edememişlerdi. Ancak; İlkokul Müdür yardımcısı Recep BAYRAM Hoca riski göze alıp, bizi Tokat’a sağlıkla ulaştırmış ve eşim kurtulmuştu. Bu, yıllar geçse de bizim unutmadığımız bir fedakârlık örneğidir. 

Hasan AÇIKEL :  Başçiftlik’ten ayrıldıktan sonra Başçiftlik'e yolunuz düştü mü? Hala Başçiftliklilerden görüştükleriniz var mı?

Prof. Dr. İlhami ÜNLÜOĞLU : Başçiftlik’ten 20.08.1984’de ayrıldım. Ekim ayında askere gittim. Tabip olarak askerliğimi yaptığım Bilecik 9. Jandarma Alay’ına eğitim için gelen Başçiftlik’li gençlerle karşılaşıyor ve görüşüyorduk. Askerlik sonrası Eskişehir’de çalışırken Celal ÇAĞLAR Hoca’nın, oğlu Candemir Eskişehir’de okuduğu dönemde, Eskişehir’e geldiğini hatırlıyorum. Uzmanlık eğitimi için Ankara’da bulunduğum yıllarda Recep BAYRAM Hoca ile görüşmüştük. Ayrıca, Yusuf YILDIZ’ın Ankara’daki işyerine birkaç kez ziyarete gittiğimi hatırlıyorum.

2000’de Başçiftlik’e eşim ve oğullarımla birlikte ziyarete geldiğimde tanıdıklarımın bir kısmı ile görüştüm. İbrahim Gökçe hocalarda kalmış ve yaylalara çıkmıştık. Sonraki yıllarda en sık görüştüğüm kişi, küçük kızı çalıştığım üniversitede okuyan, İbrahim GÖKÇE Hoca’dır. Ayrıca Şuayp YILMAZ Hoca ile her bayram ve önemli günlerde telefonla görüşüyoruz.

Facebookta ise onlarca Başçiftlik’li arkadaşım var.         Hasan AÇIKEL  

2103 kez okundu
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 43 Dün Gelen: 494 Toplam Ziyaretçi: 1689584
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri