1992 Seçimleri öncesinde Başçiftlik - Basciftlik.net
16 Aralık 2018 Pazar 23:48
1992 Seçimleri öncesinde Başçiftlik
Tarih : 2013.03.24  13:55:31
1 kasım 1992 pazar günü mahalli ara seçimlerin yapılacağı 24 yerleşim yerinden biri olan Başçiftliğe seçim öncesi giden Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hüseyin KALKAN adayların ve halkın nabzını tutuyor;
  1430 rakımlı yayla kasabası. Tokat'ın çiçeği burnunda 12. ilçesi. Kasaba yaşı 26. ilçe yaşı 2. Tokat'a 100, Niksar'a 55 km uzaklıkta. Kendi kabuğuna çekilmiş bir yerleşim merkezi. Son ANAP hükümetince 7 köy bağlanarak ilçe yapılmış olsa da yalnızlığını, daha uzun süre halı tezgâhları ile yayla çobancılığı ile paylaşmaya zorunlu bir şehir. Gerçi şimdi oldukça şenlikli, her köşesi parti bayraklan ile gelin gibi süslenmiş, konuklan da çoğalmış. ama bir kasımdan sonra yine kendine özgü yaşamından kaçış yok. Bakanların gelişi, milletvekillerinin ziyareti anılarda yer tutarsa, bir ocakbaşı söyleşisini süsleyecek, ya da unutulup gidecek. Seçimi kim kazanacak? Bu sorunun yanıtını aramak için. soğuk bir günde ve zor bir yolculuktan sonra kendimizi Başçiftlik'e attık. Seçime girecek olan beş partinin seçim bürolarını ve ilçe merkezlerini birer birer ziyaret ettik. Pardon. ANAP'ın ilçe merkezini de seçim bürosunun da kapalı bulduğumuzu az kalsın unutuyordum. Sanki seçimden çekilmiş gibi idi Anavatan Partisi. 
 Kahvehane sohbetinden sonra ilk ziyaret Refah Partisi'ne; aday Recep Gökçe 1959 Başçiftlik doğumlu. Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunu. Evli, üç çocuklu. Çarşamba Sivil Savunma Müdürlüğü'nde memurken istifa edip aday oldu. Recep Hoca bizi gençlerle dolu büroda videodan "Hazreti Ömer'in Adaleti"' filmini izleyerek karşıladı. Recep Gökçe oldukça iddialı konuştu: "Geçmişte oldukça üzücü olaylar yaşadık. İki partinin girdiği seçimlerde halk kamplara ayrıldı. Kavgalı, ölümlü günler gördü bu kasaba. Yine öyle yapmak, tek veva iki parti ile seçime gjrmek istediler. Biz, bu oyunu bozduk. Birlik ve beraberliği sağlamak. hoşgörüsü yerleştirmek düşüncesi ile aday olduk. Partimizin belediyecilik anlayışı içinde hizmete talibiz. Partimizin tabanına güveniyorum." Partilerinin belediyecilik anlayışını sorduğumuzda, "Halka açılmak. halk meclisleri oluşturarak sorunlara çözüm aramak" biçiminde açıklama getirdi. Recep Gökçe, "Kazanacak mısınız" sorumuza da, "Kazanacağım kesin" yanıtını verdi ve şunları ekledi: "Biz aday olunca halkımızın bir kesimi bize "Siz hainsiniz. Tek parti olup hizmet almak varken. çıkışınız yersiz' dediler. Biz de çağın gereği rekabeti sağlamaktır, dedik. SHP dahil diğer partiler adaylarını ondan sonra çıkardılar, hizmet yarışı başladı. Demek ki biz onlardan daha demokrat düşünüyoruz." 
  İkinci ziyaretimiz SHP seçim bürosuna oldu. Aday: Gani Servet Şen, 1951 Başçiftlik doğumlu. Ortaokul mezunu. Çiftçi. Evli. 4 çocuklu. Aday bulunamadı. Seçim bürosunda Gani Servet Şen'in kardeşi Davut Şen ve partililer bizi karşıladılar. Davut şunları söyledi: "SHP seçim kampanyasına geç girdi, ama SHP'li bakanlıkların çok hizmet vermeye başlaması ibreyi bize döndürdü. Bir şansımız da adayımızın halk içinden çıkmış olması. Diğer partilerin adayları dışarıdan gelerek aday oldular. Seçimi kazanacağız." Davut Şen'ın söylediklerini dışarıda kasaba sokaklarına kum-çakıl çeken DSİ araçlan, grayderler ve dozerler destekliyorlardı. 
  DYP seçim bürosuna geldiğimizde daha duyarlı ve teknik çalışmalara tanık olduk. Seçimi götüren ekip daha coşkulu geldi bize. Başkan adayı Ahmet Kapısız Niksar'da idi. yüzyüze görüşemedik. Ahmet Kapısız şu anda il genel meclisi üyeliği de yapıyor. 1948 Başçiftlik doğumlu. Ortaokul mezunu ve evli, üç çocuk sahibi. Halı ticareti ile uğraşıyor. DYP'de seçimi götüren ekip adına Burhanettin Kapısız ve Yunus Yıldız bize şunları söylediler: "Şu anda kasabanın üç mahallesinde yaptığımız ankete göre DYP 821, SHP 145, RP 167, MÇP 53, ANAP 48 oy alıyor. Bu sonuçlara göre biz seçimi rahatlıkla kazanacağız. 1989 seçimlerini ANAP adayı Ali Kapısız kazandı. O zaman biz aday göstermedik. Çünkü ANAP iktidardı. amaç da kasabamızı ilçe yapmaktı. ilçe olduk. 
Şimdi biz iktidanz. ANAP'lı başkan bazı nedenlerle görevden alındı. Yerine vekil olan Remzi Polat hiçbir hizmet getiremedi. Biz de daha iyi hizmet gelsin diye tek parti adaylığını savunduk. Önce evet dediler, sonra bozdular. RP buna önayak oldu. Şimdi bütün partiler adaylarını çıkardılar. Anket gösteriyor ki halkımızın önceki bir partiden aday olsun karan devam ediyor. Biz kazanacağız." 
  MÇP'ye ziyaret Son ziyaretimizi MÇP seçim bürosuna yaptık. Büronun camında, "Huzur İslamdadır" yazılı. İçeri girdiğimizde de Ozan Arifin sesi ile duvarda "Davadan dönmek yok" cümlesi ile karşılaştık. Aday Muhsin Demirci, 1939 Başçiftlik doğumlu. 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat mezunu. Evli, 5 çoçuklu. Emekli olduktan sonra özel dershanede öğretmenlik ve yöneticilik yapıyor. Muhsin Demirci'ye ilk sorumuz, "Şansınız nasıl" oldu. "Adayların en niteliklisi olduğuma inanıyorum. Halka vurguladığım şu. Basit ve cüce bir politikadan ziyade, 'Bir kültür ve turizm merkezi. işsizi olmayan bir şehir' sloganı ile yola çıktım. Benden başka belediyecilik için proje üreten aday yok. Kısa ve uzun vadeli yatırımlar planladım" . dedi, projelerini sıraladı. Bunlar içerisinde şehrin genel görünümünü değiştirecek projeler olduğu gibi bölge okulu. çevre köylerle yol bağlantısı. milli park, ağaçlandırma ve ışıklandırma, huzur evi, halıcılık ve patates ürününün değerlendirilmesi gibi olanları da var. Herkes seçimi kendisinin kazanacağına inanıyor "Sonuç ne olur" sorumuza da şöyle yanıt getirdi Muhsin Demirci: "Kazanacağımı umuyorum. 26 yıllık belediyecilik süresince halk iki partili aday nedeni ile iki kampa ayrıldı. kötü olaylar yaşandı. Onun için halkımız gerçek niyetini ortaya koymuyor'" dedi. Muhsin Hoca yakın tanıdığımız olduğu için bizi yemeğe aldı. Kasabanın en lüks lokantasına, "Yarenler" lokantasına götürdü. İki masalı. az tabaklı lokanta olduğu için, yegâne yemek olan pirinç pilavı ile kuru fasulye ortak tabaklara konularak önümüze getirildi. Pilavı ve dişimize direnen kuru fasulyeyi kapa kapa yedik. Lokantada şöyle bir soru ile karşılaştık. Kasabanın akıllı Şükrüsü bizi görünce, "Anam... Bunlar gazeteci. Emmi gazeteci misiniz? Mark kaç lira emmi? Markı çoğalt emmi'' dedi ve ekledi: "Beni de yaz emmi..." En son sözü de "Ben Fenerbahçeliyim" oldu. 
2902 kez okundu
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 438 Dün Gelen: 442 Toplam Ziyaretçi: 1720150
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri