Cemalettin BİLGİN, Bitmeyen Yolların Hikayesini yazdı - Basciftlik.net
16 Aralık 2018 Pazar 23:39
Cemalettin BİLGİN, Bitmeyen Yolların Hikayesini yazdı
Tarih : 2014.11.23  11:16:31
Tokat-Ordu yolunu 1. kısmı Tokat-Niksar Yolu 2013 yılında ihale edildi, alan şirket hızlı başladı ama şuan birkaç iş makinesinin dışında yolda çalışma yok, yolun devamı Niksar-Akkuş-Ünye yolu daha ihale bile edilmedi. Bitmeyen Yolların Hikayesini Yeşil Niksar Gazetesi'nden Cemalettin BİLGİN yazdı...

Tokat-Niksar ve Niksar-Akkuş-Ünye yol projelerinin ana hattı; Tokat-Ordu yoludur. Tokat-Niksar Yolu 2013 yılında ihale edildi, alan şirket hızlı başladı ama şuan birkaç iş makinesinin dışında yolda çalışma yok, yolun devamı Niksar-Akkuş-Ünye yolu daha ihale bile edilmedi. Bitmeyen Yolların Hikayesini 20 Kasım 2014'de Yeşil Niksar Gazetesi'nde " Yolumuz Gecikiyor " başlıklıyla Cemalettin BİLGİN yazdı...

Yeşil Niksar Gazetesi'nden Cemalettin BİLGİN; " Yolumuz Gecikiyor " başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi;

" Niksar’a şöyle bir genel bakış yapmak gerekirse, yapılması gereken çalışmaları bir kez daha sıralamak isteriz.

Niksar için yapılması acil olan hizmetlerden bir tanesi Niksar-Tokat yoludur, bu yolun yapılması yalnızca Niksar için geçerli değildir, Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan önemi bir yol konumundadır, aynı zamanda Erbaa, Reşadiye, Başçiftlik ilçelerimizin de ana yol güzergahıdır, bizler doğal olarak yazı yazarken Niksar’da yaşamamızdan dolayı Niksar-Tokat yolu diyoruz, hatta bu yolun ana hattı; Tokat-Ordu yoludur.

Tokat-Ordu yolu bölgenin kalkınması ileri gitmesi bakımından da önemlidir.

Niksar-Tokat arasındaki yol 2013 yılında ihaleye çıktı, yol yapımı başladı, yolun yapımını üstlenen DOĞUŞ-YDA ortaklığı yol yapımına hızlı başladı ama bir yıl aradan sonra yol inşaatı rutin çalışmanın da altına düşerek yol güzergahında birkaç iş makinesinden başka bir çalışmanın olmadığını görüyoruz.

Bizler yolu yapacak olan firmaların isimlerini görünce açık konuşmak gerekirse, firmaların güçlü oluşu, yolun hızla başlayıp tamamlanacağı kanaatinde idik ama, yol inşaatının başlayıp bir yıl sonra rutin çalışman altına düşmesi, yolun zamanında yapılması konusunda endişelere kapılmamıza neden oldu.

DOĞUŞ-YDA ortaklığı yolun kısa zamanında yani verilen günden daha erken bitirecekleri düşüncesi artık hayal olmaya başladı.

Yol yapımının neden aksadığını, neden inşaatın rutin çalışmaların altına düştüğünü açıkça merak ediyoruz, konunun muhataplarına sormuşta olsak, bizlere tatmin edici bir açıklamanın verilmeyeceğini, sudan bahanelerle sözlerin geçiştirileceğini düşünüyoruz, ama yinede konunun takipçisi olarak en yetkili insanlarla konuyu konuşacağız.

Tokat-Niksar yolu denince, "yine seçim vaadimi" denecek, aslında bu yatırım bir seçim vaadi falan olmaz, olamaz çünkü yolun yapılması bir insanlık gereğidir.

Yolun yapımı şu veya bu nedenle gecikmişte olsa, bu aşamaya geldikten sonra geri dönüşü söz konusu değildir, ama bütün mesele yolun bir an önce tamamlanması için gayret etmek gerekir.

2015 Haziran ayında genel seçimler  olacaktır, bugün gözüken o dur, bu yol yapım işi seçimlerin ana konusu olmamalı, rutin hayatın içinde insanlığa hizmet olması bakımından değerlendirilmelidir.

Yol konusu açıldığında bir sürü sözler sarf edilecektir, gereksiz ve lüzumsuz sözlere ihtiyaç yoktur, insanlarımız için artık gereksiz sözler değil, hayatın gerçeğini yaşamak istiyoruz.

Tokat-Niksar yolu ülke genelindeki ekonomik dalgalanmaya kurban edilmemelidir, Tokat-Niksar yolu zaten geciken bir yoldur ve bir an önce tamamlanması gerekir, ayrıca Tokat-Ordu yolunun devamı olan Niksar-Akkuş-Ünye güzergahının da artık ihalesinin yapılması ve yolun başlaması gerekir.

Bizler Tokat Milletvekillerimizden Tokat-Ordu yoluna daha duyarlı olmalarını bekliyoruz, sayın vekillerimiz dışında Ünyeli hemşehrimiz olan Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı sayın Numan Kurtulmuş’tan Tokat-Ordu yolunun başlayıp tamamlanması için yardım bekliyoruz, sayın Kurtulmuş Niksar’a geldiğinde konuya yakın ilgi gösterdi, hatta Numan beyle Çamiçi yaylamızda uzun bir sohbet yapma imkanımız oldu, buradaki sohbetimizden sonra sayın Kurtulmuş Niksar-Akkuş-Ünye yolunundan kendi aracı ile Ünyeli hemşehrileri ile buluştu, Orduya giderek seçim çalışmalarına katıldı.

Bizler Tokat Milletvekillerimizin yanında Başbakan yardımcısı sayın Kurtulmuş’un da konuya duyarlılık göstereceğini, seçim öncesi; "yolun bir an önce yapılmasına çalışacağız, hemşehrilerimiz bu konuda rahat olsun” demişti.

Tokat-Ordu yolu için kitaplar dolusu makaleler yazılabilinir, aslında makaleler dışında çok sayıda şiirler de yazılmalıki, yılan hikayesine dönmeden çalışmalar son bulmalıdır.

YOL MEDENİYET diyoruz, bu medeniyetten Tokat ve Ordu illerinde yaşayan insanların faydalanması gerekmiyormu?, medeniyetin bizim bölgemize gelmemesi için özel bir gayretmi sarfediliyor?.

Yok, yok aklımıza olumsuzluk getirmek istemiyoruz, bizler konuya pozitif yaklaşarak, negatif olmak istemiyoruz, tek isteğimiz artık Tokat-Niksar yolunun yapılması ve sonuca gidilmesidir.

Tokat ve Ordu insanlarınında medeniyetin köşesinden tutup daha sağlıklı yaşama hakkı vardır.

Dedik ya;  medeniyetin bir parçası olarak görülen Yol yapımının yapılmaması bizleri farklı düşüncelere sevk ediyor, pozitiften, negatif düşünceye giriş yapınca çok negatif düşünceye kapılıyoruz ve; “ güneydoğunun hangi ilinde Niksar-Tokat arası ve hatta Tokat-Ordu yolu gibi ölüm çukurlarının ve virajlarının olduğu yol var?, Güneydoğuda patlayan bombalarla her gün yollar yeniden yapılıyor, en güzel yollar o bölgeye yapılıyor, lakin vatanına milletine bağlı Tokat ve Ordu halkı Medeniyet hizmetlerinden gerekli şekilde faydalanamıyor!.

Bakınız bizler yaşantımıza negatif başlayınca işler tehlikeli boyutlara geliyor!.

Bizler ülkemizi seviyoruz, insanlarımızı seviyoruz, ama bu sevginin karşılığı insanları dışlamak olmamalıdır. "   Hasan AÇIKEL  Kaynakwww.yesilniksar.com  Yasal Uyarı » Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları BASCİFTLİK.NET 'e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.


 

1832 kez okundu
Diğer Başçiftlik Gündem Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 424 Dün Gelen: 442 Toplam Ziyaretçi: 1720136
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri