Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Asbestli toprak çalışması yapılmıştır. - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:56
Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Asbestli toprak çalışması yapılmıştır.
Tarih : 2015.01.07  08:37:45
Türkiye genelinde evlerde kullanılan sıva ve çatı örtüsü olarak kullanılan çorak topraklardan kaynaklanan ve 300.000’den fazla kişinin Akciğer kanseri ve Akciğer zarı kanseri riski altında olduğu belirtilmiştir.

Türkiye genelinde evlerde kullanılan sıva ve çatı örtüsü olarak kullanılan çorak topraklardan kaynaklanan ve 300.000’den fazla kişinin Akciğer kanseri ve Akciğer zarı kanseri riski altında olduğu belirtilmiştir.

 

Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğü internet sitesinden yapılan araştırmaların başladığına dahil açıklamada; “Bakanlığımız Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Kanser Daire Başkanlığı ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliği ile yürütülen "Türkiye Asbest Kontrolü Stratejik Planı Uygulaması" Kapsamında İlimiz Merkez, İlçe, belde ve köylerinde Asbest analizi yapılmak üzere Asbest şüphesi görülen ev sıvasından, Çatı örtüsünden ve bu toprakların alındığı mevkilerden toprak numuneleri alınmıştır.

Alınan toprak numuneleri TÜBİTAK ta analizleri yapılmak üzere Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ na gönderilmiştir.

 Türkiye genelinde ki Plan çalışmaları sonucunda, asbest ile temas kuran riskli 300 bin kişi aile hekimlerince daha duyarlı bir şekilde izlenecek. Kırsal alanda asbestli toprakla temas ortadan kalkacak, sanayide asbest ile temas boyutları saptanarak, önlem alınacak. Kırsal alanda yaklaşık üç binden fazla akciğer zarı kanseri ve akciğer kanseri olgusunun ortaya çıkması engellenecek. 11 binden fazla akciğer zarı kanseri ve akciğer kanseri olgusu erken tanı ile etkin tedaviye alınacak, insanlar uzun yaşama imkânını kavuşacak. Üç bine yakın solunum yetmezliği hastasının ortaya çıkması engellenecek. Bu kazanımlarım toplam maliyeti ise 300 milyon TL'yi aşacak.Kaynak  www.tokat.hsm.saglik.gov.tr Yasal Uyarı » Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları BASCİFTLİK.NET 'e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.


 

 

 
1625 kez okundu
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 49 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720213
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri