Erikbelen Köyü Kanal B Ellerin Türküsü Programında - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:18
Erikbelen Köyü Kanal B Ellerin Türküsü Programında
Tarih : 2013.04.15  21:23:35
Kanal B de yayınlanan Ellerin Türküsü programı Kavalın hikayesi için Erikbelen Köyünde çekimler yaptı...
Hani bir kara koyunun hikayesi vardır. Bir çoban ve Oba beyinin güzeller güzeli kızıyla olan aşkını anlatan bir hikaye. İşte Tokat Başçiftlik Erikbelen Köyü'nde bu hikayeyi herkesten dinleyebilirsiniz. Çünkü burası kavalların yapıldığı köy. Erikbelen, dağların en yükseğinde bir köy; Erikbelen. Dağ yamacındaki evlerden sesler geliyor. ...Dağlarında erik ağacının bol olmasından dolayı Erikbelen demişler köylerine. Erik ağacından kaval yapıyor, Erikbelenli köylüler.Kaval içi boş anlamına gelen kav sözcüğünden gelir. İnsanoğlunun üflemeli ilk çalgılarından biridir. Çeşitli kaynaklarda ağız sazları arasında anılan kaval, Ortaasya Türklerinden beri bilinir.


Ellerin Türküsü, ustaların küçücük dünyalarında, çekiçle, iğneyle, mızrapla yarattıkları büyük eserlerin ele alındığı, şiirsel bir anlatımla dile getirildiği, unutulmaya yüz tutmuş el sanatı örneklerine yer verilen kültür ve sanat programıdır.
Program her Perşembe 19:30'da Ayşe ÖKSÜZ'ün yapım ve yönetmenliğinde Kanal B'de..


2591 kez okundu
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 12 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720176
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri