Hatipli Kasabası - Basciftlik.net
16 Aralık 2018 Pazar 23:39
Hatipli Kasabası
Tarih : 2013.03.05  11:38:06
Hatipli Kasabası

   HATİPLİ KASABASI 

            1893 Rus harbinden kaçan Trabzon halkı bu yöreye doğru kaçan, Oflaz oğulları tarafından kurulduğu rivayet olunur.  Rus askerleri Bereketliye kadar gelip elekçi denilen yerde bir süre oturmuşlardır. Bunlardan kaçan oflular köyün hayat yanı denilen yere gelip yerleşmişlerdir. Şuanda Karacaören belediyesinde Ali hocagil denilen sülalenin ileri gelenlerinden Ali ağa bunlara karşı koyduysa da dümen tutamamışlardır. Köye ilk gelen bunlar olup,köyün yarısı Bozçalı`dan ayrılıp buraya göç etmişlerdir. Bozçalı kasabasında Beygil sülalesi ile yakın bir akraba bağı vardır. Sora köye Eyüpgil, Mektupgil ve Haliceler köyün kuzeyinde bulunan Babuç denilen yerden gelmişlerdir. Bu sülalenin eski ev kalıntıları halen mevcut olup birde Ezan kayası vardır. Köyün güneyinde Asarcık mevkiinde Rumlar yaşıyormuş. 1928 Etabil Antlaşması ile yapılan halk değişiminde Rumlar Yunanistan`da ki Muhacirlerle değiştirilerek buraya gelmişlerdir. Burada barınamayan Muhacirler değişik yerlere göç etmişlerdir.

            1939 depreminde Erzincan depreminde bölgede insanların 3/1`i öldüğü çeşitli kaynaklarda rivayet edilmektedir. Kalanlar ise komşu köylere gidip bir süre yaşayıp tekrar gelip yerleşmişlerdir.  Kasaba nüfusu geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sürdürmekte olup, nüfusu çok fazla yurtdışı ve yurtiçine göç vermiştir.

 

Not: BİLGİLER ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN ALINTI OLUP HERHANGİ KÖTÜ BİR MAKSAT GÜDÜLMEMEKTEDİR. HATA VE YANLIŞLIKLARLA İLGİLİ OLARAK İLETİŞİMDEN İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

Kaynak:ANONİM

 

 

8014 kez okundu
Diğer Kasaba ve Köylerimiz Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 421 Dün Gelen: 442 Toplam Ziyaretçi: 1720133
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri