Başçiftlikli İnceimamzâde Hasan Efendi - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:18
Başçiftlikli İnceimamzâde Hasan Efendi
Tarih : 2013.04.27  12:30:32
Şehir ve insan bölümünde yöremizin manevi dinamiklerinden pek de bilmediğimiz, namını duyduğumuz ama tanıma şerefine nail olamadığımız bir zatı, Başçiftlikli İnceimamzâde Hasan Efendiyi rahmetle yad ederken kendisiyle ilgili ulaştığımız kısıtlı bilgileri istifadenize sunuyoruz...

İnceimamzâde diye de anılan bu zat, kesin olmamakla beraber 1850 yılında dünyaya gelmiştir. Ordu’ya bağlı, o za­man bir nahiye olan Aybastı’nın bir köyünden Tokat-Başçiftlik’e göç eden bir ailenin çocuğudur. Babasının dindar birisi olduğu (Ahmet Efendi) bilinmektedir.

Tokat’ta gördüğü medrese eğitiminden sonra, Çorum’a Hacı Mustafa Rumi Hazretlerinin medresesine gitmiş, burada Niksarlı Hacı Ahmet Efendi ile birlikte maddi ve manevi eğiti­mini tamamladıktan sonra irşad için Tokat’ın Reşadiye ilçe­sine gönderilmiştir. Ancak burada fazla kalmadğını öğren­diğimiz Hasan Efendi’nin, kendi memleketine gelerek bura­da irşada başladığı anlaşılmaktadır. Yaşadığı dönemin diğer mutasavvıfları gibi oda çeşitli şikâyetlere ve takibatlara ma­ruz kalmış, o yüzden irşad görevini gereği gibi yerine getirememiştir. 1932 yılında Hakk’a yürümüştür. Birçok elyazması eserden oluşan özel kütüphanesi, ilmiye sınıfına ait giysile­ri bugün de torunları tarafından muhafaza edilmeye çalışıl­maktadır. ( Fatsa, Mehmet, Tasavvufta Mekkî Kolu, İst, 2000, s. 173)


Kaynak: www.islamvetasavvuf.org

     

Derkenar;

Kabri Başçiftlik Sinanpaşa Mahallesi Başçiftlik Halk Kütüphanesinin yanında bulunmaktadır. 

25 yıl öncesine kadar bayram namazından sonra Başçiftlik halkı İnceimamzâde Hasan Efendi kabrinde toplanarak dualar eşliğinde yeni mezarlığa giderlermiş. Bu alışkanlık günümüzde sürdürülmemektedir.

Denilir ki; her yörenin bir manevi koruyucusu olur, bizce Başçiftliğin manevi koruyucu İnceimamzâde Hasan Efendi’dir.

Başçiftlik.net 

 

Duyuru;

Konuyla alakalı büyüklerinden bilgi alan varsa bize; basciftlik.net@hotmail.com email adresinden ve 0(536) 416 28 82 cep numarasından ulaşabilirsiniz...

 Başçiftlik.net2273 kez okundu
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 11 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720175
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri