Başçiftlik de Halıcılığın mimarı; Vali Yusuf YAKUPOĞLU - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:4
Başçiftlik de Halıcılığın mimarı; Vali Yusuf YAKUPOĞLU
Tarih : 2013.05.02  21:28:35
Şehir ve İnsan bölümünde 1970 yıllarda geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan, erkeklerinin yazları gurbette mevsimlik işçi olarak çalıştığı yöremize Belediye Başkanı İhsan ŞEN'e verdiği destekle ve yardımlarla halıcılığın gelmesini vesile olan O yıllarda Tokat’ta görev yapan Vali Rahmetli Yusuf YAKUPOĞLU'nu rahmetle yad ediyoruz...

1928 yılında Alucra’da doğmuştur. İlkokulu Alucra Ortaokulu okudu. Şebinkarahisar parasız yatılı imtihanını kazanarak 1945 yılında Erzurum Lisesi’nde mezun olmuştur. 1949 yılında devlet bursu imtihanını kazanarak siyasal Bilgiler okulunun idari şubesinde başarı ile mezun olmuştur. Üniversite mezunu 3 çocuk Babasıdır.

Yusuf Yakupoğlu Suşehri, Muradiye, Şebinkarahisar, Bor kaymakamlığı yapmıştır.

Görgü ve bilgisini artırmak için Bir yıl Fransa’ya gönderilmiş Fransa’da Seine Valiliğinde incelemeler yapmıştır. Yüksek İdarecilik okuluna katılmış ve pek iyi derece ile mezun olmuştur. Fransa dönüşü Beykoz ve Beşiktaş kaymakamlığı yapmış Beşiktaş kaymakamı iken bir taraftan da İstanbul Belediyesi Bşk.Yardımcılığına getirilerek hizmet vermiştir.

Daha sonra, Elazığ, Tokat, Edirne, Çankırı valiliği yapmış, hizmet verdiği ilçelerde ve illerde birçok eser bırakmıştır. Görev yaptığı illerde YAKUPOĞLU HALICILIK OKULLARI ve Keban Barajı yolu üzerinde “Vefat ettikten sonra”  VALİ YUSUF YAKUPOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU yaptırılmıştır.

TÜRKİYENİN EN GEÇ VALİSİ olan Yusuf Yakupoğlu 1974 yılında görevi başında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Tanıyan ve bilenler için örnek bir insan, örnek bir Devlet adamıydı.


Kaynak: www.alucravakfi.com


Başçiftlik de Halıcılık

Bugün özellikle Hereke tipi halının Türkiye de yayılmasında Başçiftlik'in çok büyük katkısı vardır. Bu sebeple Başçiftlik İlçesinde halıcılığın başlaması, gelişmesi ve Başçiftlik'in halıcılığın gelişmesindeki rolünü iyi bilmek gerekir.

Başçiftlik'te 1970'li yıllara gelinceye kadar halk geçimini tarım ve hayvancılıktan kazandığı az bir para ile sağlamaktaydı. Erkekler genelde büyük şehirlere giderek mevsimlik işçilik yaparlardı. Belediye Başkanı İhsan ŞEN ve kasabanın ileri gelenleri bir çözüm yolu aramışlardır.

O yıllarda Tokat’ta görev yapan Vali Yusuf Yakupoğlu’nun tavsiye ve yardımlarıyla halıcılığın Başçiftlik’e getirilmesine karar verildi. 40 tane kız çocuğu Tokat’taki halıcılık okuluna kursiyer olarak gönderildi. 8 aylık bir eğitimden sonra sertifika alan öğrencilere, Başçiftlik Kalkınma Kooperatifi tarafından halıcılık kursu açılarak kasabadaki diğer kızların da halıcılığı öğrenmesi sağlanmıştır.

Başçiftlik’te başlayan halıcılık, evden eve, köyden köye, şehirden şehre tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Dokunan halılar Türk ekonomisine büyük katkılar sağlamıştır. Başçiftlik’in bu çalışması gerçekten takdire şayandır.

Başçiftlik’li bir yandan halıcılık yaparken, öbür yandan da halıcılıkta kaliteyi arttırmak, vatandaşın halısını daha iyi değerlendirmek amacına yönelik olarak Halı Festivalleri düzenlemiştir. Bu festivallere Türkiye’nin en ünlü sanatçıları getirilerek konserler düzenlenmiştir.

www.tokatkhgb.gov.tr

 

Şebinkarahisar Halıcılık Okulu

Geri kalmış yöremiz ekonomisi tümüyle bireysel aile işletmelerine dayanmaktadır. Büyük yatırımlarla gerçekleşen ve modern ilkelere göre işletilen büyük tarım ve sanayi işletmeleri, Cumhuriyet'in 56. yılında bile ne yazık ki henüz beldemizde kurulamamıştır. Şebinkarahisar ve çevresinin sosyo-ekonomik yapısı, özellikle tarım alanında üretimde bulunan kesimin koşulları, bölgemizde halıcılık sanatının gelişmesine son derece elverişli bulunmaktadır. Halıcılık bakımından en önemli sorun, mevcut işgücünün, halıcılık alanında eğitiminin sağlanmasıdır. Şebinkarahisar Halıcılık Okulu, bu sorunu yöremizde çözümlemiştir. Bu gün ister kentli ister köylü olsun her aile çocuğunu bu okula gönderip halıcılık sanatını öğrenmesini sağlayabilir. Bu sanata gerekli önemi verdiği takdirde halkımız, başlı başına değer taşıyan bir geçim kaynağına sahip olacaktır.

Şimdi sizlere ŞEBİNKARAHİSAR HALICILIK OKULU ile ilgili bazı bilgileri aktarmak istiyorum: Halıcılık Okulumuzun kuruluşunda önderliği rahmetli hocam, değerli hemşehrimiz Yusuf Yakupoğlu yapmıştır. Valilik yaptığı her ilde halıcılık sanatının öğrenilmesini ve yaygınlaşmasını sağlayan Yusuf Yakupoğlu, Şebinkarahisar'da da halıcılık okulu kurulması için girişimlerde bulunmuş, Halıcılık Okulu Birliği'nin statüsünü bizzat hazırlayıp ilgililere göndermiştir. Yapılan çalışmalar sonunda İl Özel İdaresi ve Şebinkarahisar Belediyesi'nin ortaklaşa kurdukları Şebinkarahisar Halıcılık Okulu Birliği için DPT'nin onayı ile gerekli yatırım kaynağı sağlanmıştır. Belediyemizin Müftü Mahallesinde okula tahsis ettiği arsada bu güne kadar 4 milyon liralık bina yatırımı yapılarak Halıcılık Okulu kurulmuştur. Halıcılık Okulumuz 1 Eylül 1977 tarihinde öğrenime açılmıştır.

Polat Sabuncu, www.sebinmedya.com 

Derkenar;

Başçiftlik için özel insanlardan biri olan, Başçiftlik'e Halıcılığı getiren dönemin Valisi Rahmetli Yusuf YAKUPOĞLU'nu Rahmetle ve Minnetle Anıyoruz...

Başçiftlik.net2745 kez okundu
Diğer Şehir ve İnsan Haberleri
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 4 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720168
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri