Basciftlik.net - Başçiftlik'in yenilenen yüzü
20 Ocak 2019 Pazar 13:19
Başçiftlik Hakkında

Başçiftlik, 2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımında 700 hane olup 5971 nüfuslu bir yerleşim merkezidir.İlçeye bağlı köylerin toplam nüfusu 7350’dir. Merkez ve köylerin toplam nüfusu:13320 dir. Başçiftlik’in kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Başçiftlik köyü ;yaklaşık 550 sene önce , Niksar ilçesinin doğu tarafında bulunan Hüseyingazi köyü civarında kurulduğu, bu günkü Başçiftlik’i yaylak olarak kullandıkları yönünde rivayet bulunmaktadır. Çevredeki bataklıkların , sivri sineklerin ve hastalıkların yüzünden halkın yaylak olarak kullandıkları bugünkü Başçiftlik’e göç ettikleri ve yerleşmeye karar verdikleri yönündeki bu rivayeti doğrulayan bir başka olay da Niksar’ın Ayvaz önü mevkiinde “Başçiftlik Mezarlığı” diye anılan bir Mezarlığın yakın bir tarihe kadar var olmasıdır.


Araştırmacı yazar Sadi BAYRAM;”Niksar Vakfiyeleri” ile ilgili araştırmasında Başçiftlik’le ilgili olarak : “ 890 Şevval Gurresi ( 20.10.1485) Abdullah oğlu Sinaneddin Yusuf Bey`in Niksar`a bağlı Başçiftlik de Allah rızası için yeni inşa ettirdiği zaviyeyi fukara, miskin, ulemâ, şeyh ve zaviyeye inen bütün misafirler için vakfetmiştir. 582 numaralı defterin 168. sayfa, 113 sırasına kayıtlıdır. 1967 numaralı defterde de yeni Türkçe’si.bulunmaktadır…


Söz konusu zaviyenin ilelebet devamı için de ; İnce Sofi, Sarı Danişmendlü, Hatip, Hasan Halife, Babuç Köylerinin mezrasını, Başçiftlik adı ile bilinen Çiftliğin tamamı, Taşlık, Karabalçık, İbrahim Kırığı ve Dulugünayı adıyla bilinen yerleri, Hallaç İbrahim arazisi altındaki suyu vakfetmiş ve mütevelliliğe zaviye şeyhini..getirmiştir.


Kendi vefatından sonra evlatlarının en büyüğü, vakıf mütevelliliğine getirilecektir. Kendi nesli sona erdiğinde, Hızır Paşa oğullarının mütevelliliğe getirilmesi, gerekirse Hızır Paşa oğullarının Naip tutmasını, gelir fazlasını imaret hizmetlerinden arta kalan kısmı mütevellinin şahsına bırakmıştır.” diye bahsetmektedir.Hızır Paşa, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul!u fethetmesinin ardından Ayasofya Camisine tayin ettiği ilk kadıdır.Hızır Paşa’nın oğlu Sinan Paşa da Fatih’in en büyük veziridir.


Başçiftlik’i Sinan Paşa’nın kurduğu yönünde rivayet bulunmakta,ancak kesin bir delil bulunmamaktadır.İlçenin bir mahallesinin adı bu rivayete dayanarak Sinan Paşa Mahallesi olarak verilmiştir.


Evliya Çelebi ; “Seyahatname” adlı eserinde, 1647 yılında Şebinkarahisar’dan Başçiftlik kariyesine geldiğini bir başka seyahatinde Niksar’dan doğuya ormanları aşarak altı saatte Başçiftlik’e geldiğini,burada Sivas eyaletinin tamam olup,Erzurum Eyaletinin başladığını,eyalet sınırında Veziri Erzurum’dan gelen büyük bir heyetin karşıladığını,207 kurban kesildiğini,buradan da Erzurum Eyaletine bağlı 150 akçelik İskefsür kazasına gittiğini ,Başçiftlik’in 200 haneli büyük bir köy olduğunu anlatmaktadır.


GOP Üniversitesinde Öğretim görevlisi Tarihçi Prof. Dr. Ali AÇIKEL’in yaptığı araştırmalardan öğrendiğimize göre :”Başçiftlik 1880’li yıllarda Niksar İlçesine bağlı ,5 köyün bağlı olduğu bir nahiye merkezi iken,1908 yıllarında yapılan idari düzenlemeyle nahiyeliği düşürülmüş; 1908 yılında Tokat Sancağına bağlı kazaların idari sınırlarının yeniden oluşturulması sırasında Niksar’a bağlı Başçiftlik Köyü Reşadiye’ye bağlanmış.”


31/5/1951 tarihli 24390 sayılı ve yer no: 224.21..8. belgeye göre Tekrar Niksar kazasına bağlanan Başçiftlik köyüne belediye teşkilatı 1968 yılında kurulmuştur.Belediye teşkilatının faaliyete geçmesinden sonra hızlı bir gelişme gösteren Başçiftlik kasabası 20 Mayıs 1990 gün ve 20523 sayılı Resmi Gazete’de çıkan 3644 sayılı kanunla ilçe merkezi haline dönüştürülmüştür.Yine aynı yasa ile Alan, Asar, Aydoğmuş, Dağüstü, Erikbelen, Sarıağıl,Karacaören,Şahnalan ve Yeşilçam köyleri daha önce bağlı oldukları Niksar İlçesinden ayrılarak Başçiftlik İlçesine bağlanmışlardır.Yine 05.Ocak 1999 tarih ve 23574 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İçişleri Bakanlığı’nın 98/50413 sayılı kararı ile Reşadiye İlçesine bağlı Hatipli Kasabası Başçiftlik İlçesine bağlanmıştır.

 

İlçemizin Coğrafi Konumu

 

Başçiftlik İlçesi,Karadeniz Bölgesi’ nin Orta Karadeniz bölümünün iç kısımlarında yer alan Canik Dağları’nın üst eteklerindeki bir havzada kurulmuştur.Yaklaşık olarak 37 derece 10 dakika Doğu meridyenleri ile 40 derece 32 dakika kuzey enlemleri arasında yer alır.Başçiftlik’in güney doğusunda Reşadiye, güney batısında Niksar,kuzey doğusunda ise Aybastı ilçeleri yer alır.Başçiftlik İlçe sinin iklimi,ne Karadeniz iklimi özelliklerini gösterir,ne de karasal iklim özellikleri gösterir.Tipik bir geçiş bölgesi iklimi özelliği vardır.

 

İlçemizin Ekonomisi

 

Başçiftlik ekonomisinin %75’i yakın bir zamana kadar halıcılığa dayanmaktaydı.1971 yılında başlayan halıcılık hareketi çevre ilçelerde ve illerde de hızlı bir şekilde yayılmaya başladı ve çok büyük bir ekonomik potansiyel oluşturdu.İlçe merkezinde daha önceki yıllarda 1200 civarında olan halı tezgahı sayısı ;son yıllarda, özellikle körfez krizinden sonra ihracattaki tıkanma,malzeme ve işçilik teki bozulmalar nedeniyle halı fiyatlarının da düşmesi sonucu ancak 50-100 dolayında tezgahta halı dokunmakta.

 

Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 304 Dün Gelen: 667 Toplam Ziyaretçi: 1737126
Copyright  2019 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri