Ahmet KAYHAN / Seçim Yaklaşırken-1 - Basciftlik.net
17 Aralık 2018 Pazartesi 0:29
Seçim Yaklaşırken-1
Tarih : 2013.09.18  21:37:21

İlçemizde ASPEST’li içme suyu sorunu çözülmesi gerekir.

İçme Suyu sorunu çözülecek ana başlıklı maddemizde mevcut şebeke suyumuz yetersiz ve bakımsız kaldığı her sene ilçemizi ziyaret eden gurbetçi ve misafirler tarafından dile getirilmektedir. Evlerde kullanılan su içildiği zaman mutlaka doktora gidilmektedir.  Mevcut içme suyu hatları yenilenip, Başçiftlik merkezine yakın kaynak içme suları bir merkeze toplanarak tüm hattın bakımı sağlanmalıdır. Bilindiği kadarıyla Başçiftlik içme suyu hattı aspestten imal edilmiş borularla oluşmaktadır. Başçiftlik sevdalıları olarak inşallah böyle bir proje bittiğinde İlçemizin 30 yıllık su sorunu bitmiş olacaktır.

ASBEST’in insan sağlığına etkisi;

Asbest son derece kanserojen bir maddedir. Solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Uzmanlar cilde nüfuz etmesinin de mümkün olduğunu düşünmektedirler. Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi selim hastalıklardır. Ayrıca ciltte yaralara neden olabilir.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayırmaktadır. Ajansın kanserojen maddeler listesinde asbest maddesi, "kesin kanserojen" tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırılmıştır.

Fransa'da asbeste bağlı hastalıklardan her yıl 4000 kişi ölmektedir ve sayı giderek artmaktadır. Uzmanlar Birleşik Krallık'ta 1960 ve 70'lerde asbeste maruz kalmış kişilerden 120.000'den fazlasının akciğer kanseri nedeniyle yakın gelecekte öleceğini öngörmektedirler. Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde 90'lı yılların başında asbest üretim ve kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Avrupa Birliği'de 2005 yılından itibaren AB'ye üye ülkelerde asbest üretimi ve kullanımını yasaklamıştır. Geçmişte tersane işçisi olan babasının iş elbiselerinden bulaşan asbest nedeniyle kansere yakalanan genç bir kadın, 2007 yılında İngiliz Savunma Bakanlığı'ndan tazminat almaya hak kazanmıştır

İlçemizde bir Meslek Yüksek Okulunun açılması Sağlanmalı,

İlçemizde Meslek Yüksek Okulu açılması için Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörlüğü ile gerekli yazışmalar yapılmalı ve GOP üniversitesi rektörlüğünün görevlendirdiği yetkililerle istişare toplantıları yapılarak, uygun bölümlerin belirlenmeli veya talep edilen bölümlerin bildirilmesi gerekmektedir. Bu talepler doğrultusunda isteklerimiz Rektörlük ile paylaşılmalı gerekli yer temini, gerekirse bina temini yapılması sağlanmalıdır. İlçe merkezine yapılacak bir Yüksekokul kalkınma ve esnaf açısında yaralı olacaktır. Başçiftlik içinde yetişmiş bu kadar insan bulunurken bizim bir yüksek okulumuzun olmaması, bizi yönetenlerin zaafıdır. Bu konuya mutlaka önem verilmelidir.

Başçiftlik-Niksar kara yolunun bitirilmesi için gerekli çalışmalar başlatılmalı,

Başçiftlik-Niksar Karayolu yapımı için Tokat Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile irtibata geçilerek yolun yapılması için çalışma başlatılarak İlçe merkezi olan bir noktanın il ile olan bağlantısı daha güvenli olan bir yolla sağlanması yapılmalıdır. Yılda yaklaşık 50.000 kişinin 3.000 arabanın 5 ay boyunca faal olarak kullandığı bu yolun daha güvenli ve daha konforlu hale getirilmesi sağlanmalıdır.

Yeni bir mezarlık alanı tahsisi edilmeli,

İlçemiz merkezinde bulunan mezarlık dolmuş olup, yeni mezarlık yerin belirlenip, tahsis işlemleri yapılması gerekmektedir.

Mevcut mezarlığın ise daha düzgün şekilde tasnif edilip, çevre temizliği, mezarlık arası mesafelerin ayarlanması, içinde defnedilmiş olan mezarların yerlerinin tespiti yapılarak düzenli ve yâd edilebilir bir mekân haline getirilmelidir.

Çocuk Parkı ve Park yapılmalı,

Öncelikli konuların beklide en başında yer alan konulardan bir tanesi ülkenin ve bizim geleceğimiz çocuklarımız için daha düzgün olarak tasarlanmış ve modernize edilmiş bir çocuk parkına ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu sorunun öncelikli olarak çözülmesi gerekir diye düşünüyorum.

İlçe Merkezinde bulunan Ali Şevki Erek Parkının yeşillendirilmesi, çiçek dikilmesi, ağaçların budanması havuzun bakımının yapılması gerekmektedir. Park birilerine ücreti karşılığında tahsis edilmektedir. Fakat bakım konusunda çok atıl durumda bulunuyor. Yaz dönemlerinde gurbetçi vatandaşların ve misafirlerin sabaha kadar durak noktası olan bu nokta bize yakışır şekilde olmalıdır.

İlçe Stadı düzenlenmesi yapılmalı,

İlçe merkezinde bulunan stadyum çürüme noktasına gelmiştir. Bakımı ve çimlendirilmesi yapılarak aktif hale getirilmelidir. Demirlerinin çürüme noktasına geldiği görülmektedir. Yıllar önce yapılan bu yatırım bayram şölenlerinin yapılacağı bir alan olarak kullanılmalıdır. Gençleri organize ederek bu alanlarda spor yapmaları sağlanmalıdır. Eskiden olduğu gibi memleketime 2 metre kar yağmıyor. Lütfen bu yatırımı aktif hale getiriniz.

Türkiye’de nadir olarak görülen bir şehir merkezi girişimiz bulunmaktadır. Yaşam süresi en az 25 yıl geçmiş çamlardan oluşan bir güzellik şehre girenleri karşılamaktadır. Bu özelliğimizi Bu güzelliği, bu özelliği daha da özel yapalım.

 

Ahmet KAYHAN / Başçiftlik.net Kurucusu, Sahibi

Esenyurt, İSTANBUL


 

 

2690 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Adres: Esenyurt/İSTANBUL
 e-mail: basciftlik.net@hotmail.com
Aktif Ziyaretçi: 1 Bugün Gelen: 25 Dün Gelen: 452 Toplam Ziyaretçi: 1720189
Copyright  2018 Basciftlik Net
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri